صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
چهارشنبه, 9 خرداد, 1403

10 نقش مهم هوش مصنوعی بر معماری و طراحی

علی خیابانیان، معمار، کارشناس متاورس و هوش مصنوعی

مقدمه
اختصاصی صاحب دیوان / هوش مصنوعی شاخه ای از علوم کامپیوتر است که بر توسعه ماشین‌های هوشمند تمرکز دارد و وظایفی را انجام می‌دهند که معمولاً نیاز به هوش انسانی دارند، مانند درک بصری، شناسایی گفتار، تصمیم‌گیری و ترجمه زبان. سیستم‌های هوش مصنوعی ((AI توسط انسان طراحی می شوند ولی برای ادامه کار می توانند به صورت خودکار کامل تر شوند، از تجربه یاد بگیرند و تطابق پیدا کنند. با گذر زمان عملکرد آن‌ها بهتر، سریع تر و با خطای کمتری همراه خواهد بود. سیستم‌های AI از ترکیب الگوریتم‌ها، داده ها و قدرت محاسباتی برای شبیه‌سازی فرآیندهای شناختی انسان و اتوماسیون وظایفی که معمولاً نیاز به مداخله انسان دارند، استفاده می‌کنند. سیستمی پیچیده که مجموعه ای از مهندسین و دانشمندان رشته های مختلف را گرد هم می آورد تا آنرا طراحی و اجرا کنند. نا گفته نماند که کنترل ونظارت بر توسعه هوش مصنوعی نیز مبحث مهم دیگری است که به اندازه بخش طراحی چالش برانگیز است.

 

هوش مصنوعی زندگی ما را تغییر می‌دهد
در کنار چالش ها و مباحث فنی و تخصصی که مرزهای تکنولوژی را جابه جا می کنند، هوش مصنوعی در حال تغییر جوانب مختلف زندگی روزمره ما است و احتمالاً در سال‌های آینده این تأثیرات بیشتر نیز خواهند شد. از بهبود نتایج درمان در حوزه بهداشت تا افزایش بهره‌وری در صنایعی چون تولید و کشاورزی، هوش مصنوعی از پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در گستره‌ زیادی از زمینه‌ها برخوردار است. همچنین، هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل حجم زیادی از داده و ارائه بینش‌هایی که قبلاً ممکن نبوده است به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا صاحبان کار تصمیمات بهتری بگیرند. هوش مصنوعی با اتوماسیون وظایف، افزایش بهره‌وری و امکان تمرکز بر تفکر سطح بالاتر و تعقیب پیگیری‌های خلاقانه، زندگی و کار ما را تغییر می‌دهد. الگوریتم‌های هوش مصنوعی قادرند خطرات و فرصت‌های پیش‌رو را شناسایی کنند و توصیه‌هایی ارائه کنند که به ما امکان تصمیم‌گیری دقیق تر، با خطای کمتر می‌دهد. هوش مصنوعی امکان پردازش، تجزیه و تحلیل و درک حجم عظیمی از داده و اطلاعات را فراهم می‌کند که برای انسان‌ها بدون استفاده از تکنولوژی غیرممکن است.

 

هوش مصنوعی تعریف طراحی و خلاقیت را تغییر می‌دهد!
علاوه بر کاربردهای عملی، هوش مصنوعی در حال تغییر دادن نوع نگاه ما به خلاقیت و نوآوری است. الگوریتم‌های هوش مصنوعی اکنون قادر به تولید موسیقی، هنر و حتی نوشتن هستند که قابلیت تحول صنایع خلاق را دارند. هوش مصنوعی با امکان رویارویی با چالش‌ها و تولید ایده‌هایی که قبلاً دشوار یا حتی غیرممکن بوده‌اند، تعریف طراحی و خلاقیت را تغییر می‌دهد. الگوریتم‌های هوش مصنوعی قادر به تولید طرح‌های متنوع داخلی، چیدمان‌ها، رنگبندی فضا و توصیه‌های تایپوگرافی هستند. این امکان به طراحان اجازه می‌دهد تا بر روی وظایف خلاقانه‌تر متمرکز شوند، مانند ایجاد ایده‌ها و راه‌حل‌های نوآورانه. با پیشرفت هوش مصنوعی، ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در زمینه‌های طراحی و خلاقیت، نوآوری و خلاقیت بیشتری ببینیم.

 

نقش هوش مصنوعی در طراحی معماری
هوش مصنوعی می‌تواند به معماران و طراحان کمک کند تا طراحی‌های خود را بهینه‌سازی کنند. با شبیه ‌سازی هایی که می تواند انجام دهد نشان می دهد که چگونه اجزاء مختلف ساختمان به لحاظ سازه ای یا تاسیساتی با یکدیگر کار می کنند، اتلاف انرژی در کجا انجام می شود و یا میزان نورگیری فضاها را به طراحان نشان دهد. یکی از مزایای کلیدی هوش مصنوعی در معماری و طراحی، قابلیت پردازش حجم زیادی از اطلاعات و انجام پیش‌بینی‌ بر اساس آن است. این می‌تواند به معماران و طراحان کمک کند تا تصمیمات بهتری بگیرند، مشکلات احتمالی را قبل از وقوع شناسایی کنند و گستره‌ای وسیع‌تر از گزینه‌های طراحی را بررسی کنند. به علاوه، هوش مصنوعی می‌تواند به بهبود کیفیت معماری کمک کند با تجزیه و تحلیل داده و شبیه‌سازی عملکرد ساختمان، اطمینان حاصل شود که طراح ارایه شده بهینه و پایدار است.

 

10 نقش مهم هوش مصنوعی بر معماری و طراحی “معرفی سرفصل ها”

این مقاله مقدمه ای است برای معرفی ده نقش کلیدی هوش مصنوعی در طراحی معماری کهه هر کدام در مقاله ای جداگانه بررسی خواهند شد. این ده نقش عبارتند از:

1- طراحی مولد (Generative Design)
2- مدل ‌سازی انرژی
3- آنالیز سایت
4- تعمیرات قابل پیش بینی
5- واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)
6- بهینه‌سازی طراحی
7- عملکرد
8- مدیریت پروژه
9- انتخاب مواد مصالح
10- هوش مصنوعی به عنوان همکار طراحی

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت