صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
یکشنبه, 24 تیر, 1403

تقدیر از انتشارات اختر به عنوان فعال ترین ناشر استان در سال 94

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از انتشارات اختر به عنوان فعال ترین ناشر استان در سال 94 تقدیر کرد.
به گزارش پایگاه خبری صاحب دیوان به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی “محمد محمدپور” طی بازدید از انتشارات “اختر” که به همراه معاون فرهنگی اداره کل و چندتن از کارشناسان حوزه ی چاپ و نشر انجام شد، از فعالیتهای فرهنگی این انتشارات به عنوان فعال ترین ناشر استان در سال 94 تقدیر کرد.

وی در این بازدید، با تاکید بر نقش و جایگاه ویژه کتاب در توسعه ی فرهنگ، اظهار داشت: کتاب به عنوان زیربنای تمدن بشری، در مقوله ی فرهنگ و توسعه ی آن، نقشی کلیدی داشته و در عصری که دانش و فرهنگ  در آن مهمترین بخش زندگی افراد را تشکیل می دهد، کتاب از بهترین وسایل ایجاد ارتباط و انتقال مفاهیم محسوب می شود.
محمدپور گفت: در دنیای کنونی در هر جامعه ای که قرار است توسعه ای اتفاق بیفتتد بدون شک، کتاب به عنوان یکی از اصلی ترین و تاثیرگذارترین عناصر مطرح می شود.
وی همچنین ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را زمینه ساز توسعه فرهنگی عنوان و تاکید کرد: خادمان کتاب در کل و  ناشران به طور اخص که  از اصلی ترین فعالان این حوزه محسوب می شوند رسالت خطیری بر عهده دارند و تجلیل و تقدیر از ناشران در واقع پاسداشت فرهنگ است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، با اشاره به اینکه در سال گذشته 1200 عنوان کتاب در سطح استان مجوز چاپ دریافت کرده اند، گفت: این رقم، رقم قابل تاملی است و با توجه به اینکه آذربایجان شرقی جزو پنج استان صاحب صلاحیت کشور در صدور مجوز نشر کتاب است، حمایت از اصحاب فرهنگ و قلم  و نیز حمایت از کتبی که به زبان بومی تدوین و تالیف شده اند نیز از رویکردهای اصلی این اداره ی کل محسوب می شود.
براساس این گزارش انتشارات اختر به مدیریت “صمد محمدی آسیابی” در سال 1394 با 122 عنوان کتاب جزو پنجاه ناشر برتر کشور و فعال ترین ناشر استان شناخته شده و  انتشارات اوستا با 110 عنوان، انتشارات آلتین با 82 عنوان و انتشارات فروزش با 72 عنوان کتاب در رده ی دوم تا چهارم نشر کتاب استان قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت