صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس

21 امرداد سالروز درگذشت دکتر جواد هیئت

( تولد 3 خرداد 1304 تبریز – وفات 21 امرداد 1393 باکو) جراح، نویسنده و روزنامه‌نگار

جواد هیئت، فرزند میرزاعلی هیئت، رئیس سابق دیوان‌کشور بود. علت نام‌ هیئت، به‌نقل از خودش « پدرم، فتوای مشروطه را در راس هیئتی از نجف به ایران آورد و پیامی که از طرف آخوند خراسانی صادر شده بود با اقدامات مؤثر به‌مرحله اجرا درآورد.»

پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه در تبریز، دو سال اول رشته پزشکی را در دانشگاه تهران و سپس به استانبول رفت، پس از گرفتن دکترای پزشکی، دوره تخصصی جراحی را در استانبول و پاریس به‌پایان رساند و در سال ۱۳۳۱ به ایران بازگشت. ۴۸سال طبابت و جراحی در تهران و تدریس و تألیف کتاب‌ها و مقالات جراحی در فاصله سال‌های ۵۵–۱۳۴۳ مجله دانش پزشکی را منتشر کرد. “در این مجله بیش از پنجاه مقاله علمی به‌قلم او چاپ شده‌است” او در کنار جراحی عمومی، جراحی قلب را آغاز کرد و در سال ۱۳۴۱ برای اولین بار در ایران موفق به انجام جراحی قلب باز شد و در سال ۱۳۴۷ اولین عمل پیوند کلیه را در تهران و اولین پیوند قلب سگ‌ها را در ایران با موفقیت انجام داد.

او از طرف دانشگاه‌های استانبول، باکو و نخجوان عناوین دکترای افتخاری و پروفسوری دریافت کرده‌است.

وی ابتدا روی سگ‌ها ماشین قلب و ریه مصنوعی را به‌کار گرفت و بعد از عمل جراحی روی ۲۵ سگ در بیمارستان شهربانی، این ماشین را در جراحی قلب انسان باموفقیت به‌کار برد. او از سال ۱۳۴۲ به‌نمایندگی ایران در «انجمن بین‌المللی جراحی» و از سال ۱۳۶۲ به‌عضویت «آکادمی جراحی پاریس» انتخاب شد. تاکنون بیش از ۲۵ مقاله و سخنرانی از او در کنگره‌های بین‌المللی جراحی به‌زبان‌های فرانسه، انگلیسی در مجلات معتبر پزشکی خارجی چاپ شده‌است. وی از نخستین پزشکانی بود که در ایران عمل جراحی قفسه صدری بر ریه انجام داد.

او در کنار مطالعات و تألیفات پزشکی در ترک‌شناسی و اسلام‌شناسی نیز صاحب نظر بود، بعد از انقلاب باهمکاری چند نفر از همفکران خود، مانند شاعر ساوالان مجله وارلیق را به زبان‌های ترکی و فارسی منتشر کرد.

آثار:

از هفت جلد کتاب درباره ترک‌شناسی پنج جلد آن در باکو و یک جلد “نگاهی به‌تاریخ و فرهنگ ترکان” در آنکارا ازطرف وزارت فرهنگ به‌ترکی استانبولی به‌چاپ رسیده‌است. سیری در تاریخ زبان و لهجه‌های ترکی (۱۳۶۵)

ترومبوز و فلبیت و درمان آن (۱۳۳۵)

نگاهی به‌تاریخ ادبیات آذربایجان (دوجلد)

مقایسه اللغتین مقایسه فارسی و ترکی (۱۳۶۲)

زبان و ادبیات ترکی آذربایجان در قرن بیستم “گزارش به‌ترکی استانبولی در چهارمین کنگره بین‌المللی تورکولوژی – استانبول ۱۳۶۴”

نگاهی به‌تاریخ و فرهنگ ترکان (۱۳۶۵)

آذربایجان شفاهی خلق ادبیاتی (۱۳۶۷)

ادبیات شناسلیق (۱۳۷۴)

خلاصه تاریخ فلسفه غرب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت