صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
چهارشنبه, 9 خرداد, 1403

۳۰ میلیون برگ سند تاریخی در مرکز اسناد شمالغرب

روز یکشنبه در مراسمی معارفه سرپرست مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمالغرب در تبریز برگزار شد.

رییس سابق مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمالغرب گفت: در زمان کنونی ۳۰ میلیون برگ سند تاریخی از دوره صفویه تا کنون در این مرکز جمع آوری شده است.

«غلامعلی پاشازاده»، افزود: از این تعداد کمتر از سه میلیون برگ تنظیم و توصیف شده است و کمتر از چهار میلیون برگ سند در پروسه تنظیم قرار دارد و این میزان نسبت به اسناد موجود و ظرفیت های این منطقه، خیلی کم است.

وی با بیان اینکه برآورد آرشیو ( بایگانی) اسناد تاریخی در کشورها بر اساس «کیلومتر قفسه» است، اظهار کرد: بر اساس آمار سال ۱۳۶۸، آرشیو کشور ما یک کیلومتر است ولی در این میان آرشیو کشور مالزی ۶۰ کیلومتر قفسه، استرالیا بیش از ۴۵۰ کیلومتر قفسه و فرانسه بیش از ۶۰۰ کیلومتر قفسه و در زمان کنونی این میزان خیلی بیشتر شده است.

رییس سابق مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمالغرب در تبریز با اشاره به اینکه در زمان کنونی در حوزه اسناد مکتوب در مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمالغرب با کمبود قفسه مواجه هستیم، ادامه داد: در سال جاری از بودجه استانی در حوزه تجهیزان این مرکز، هشت میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است و ۲ میلیارد ریال دیگر نیز به زودی تخصیص می یابد ولی این میزان اعتبار در حساب سازمان باقی مانده و به تجهیزات تبدیل نشده است.

وی یادآور شد: در حوزه کتاب، مجموعه کتاب ها و نشریات چاپ شده در سه استان تحت پوشش در این مرکز واسپاری شده و توجه به تاریخ شفاهی نیز نیاز به افزایش امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی است.

رییس سابق مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمالغرب در تبریز گفت: در این مرکز ۴۲ هزار و ۸۱۵ پرونده بررسی و ارزشیابی شده و در راستای گردآوری این پرونده ها از ادارات مختلف، ۶ هزار و ۷۲۸ متر فضای ادارات آزاد شده است.

پاشازاده، اهدای ۲۵۲ برگ عکس و سند از سوی مردم، تنظیم و توصیف ۲ هزار و ۶۴۶ پرونده، ۱۸۸ جلد نسخ اهدایی، واسپاری ۲ هزار و ۷۸۵ عنوان و هفت هزار و ۴۶ نسخه کتاب و ۴۴۰ عنوان نشریه به تعداد ۲ هزار و ۸۵۱ نسخه را از دیگر اقدامات این مرکز اعلام کرد.

اسناد تاریخی باید مانند فرزندان تاریخ محافظت شوند

سرپرست جدید مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمالغرب در تبریز نیز در این مراسم با بیان اینکه در کشور ما که داعیه دار فرهنگی هستیم به امور و مجموعه های فرهنگی به عنوان امور ثانویه نگاه می شود، گفت: همه اسناد تاریخی باید مانند فرزندان تاریخ محافظت شوند.

«جهانبخش سلمانیان»، افزود: ایجاد حساسیت و تغییر نگاه مسوولان نسبت به مقوله فرهنگی و اهمیت دادن به اسناد تاریخی و جلب اعتماد عمومی و مشارکت مردمی در اولویت کاری این مرکز قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اعتماد سازی در بین مردم برای ارایه اسناد و منابع تاریخی موجود در خانه های آنان به این مرکز، اظهار کرد: این مرکز تنها محلی برای آرشیو اسناد تاریخی نخواهد بود بلکه به یک موزه و گالری اسناد برای رجوع محققان و پژوهشگران تبدیل خواهد شد.

 

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت