صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
چهارشنبه, 30 خرداد, 1403

کشف یک «موزائیک باستانی» وسیع با طراحی شگفت‌انگیز در ترکیه

سازه ای با بزرگترین موزاییک کف در کاپادوکیه و منطقه آناتولی مرکزی در جریان حفاری‌های انجام‌شده در منطقه اورنشهیر واقع در مرکز ترکیه، کشف شد.

در جریان حفاری‌های جاری در منطقه اورنشهیر، موزاییک‌های جدیدی از کف یک ویلای باستانی کشف شد که تخمین زده می‌شود در قرن چهارم میلادی ساخته شده باشد.

به گزارش فرادید، مدیر فرهنگ و گردشگری استان قیصریه، شوکرو دورسون، اظهار داشت کاوش‌ها از سه سال پیش آغاز شد و این سازه هرساله در حال گسترش است. طبق ارزیابی اولیه، مساحت موزاییک ۳۰۰ متر مربع بود، اما اکنون به ۶۰۰ متر مربع رسیده است.

دورسون با بیان اینکه کاوش‌های انجام‌شده با حمایت شهرداری کلانشهر قیصری در زمینی به مساحت تقریبی ۴ هزار مترمربع ادامه دارد، افزود:

«ما در ارزیابی‌هایمان به این نتیجه رسیده‌ایم که این مکان در قرن چهارم ساخته شده است. بر اساس یافته‌ها، بقایایی هم وجود دارد که قدمت‌شان به قرن سوم و پس از آن بازمی‌گردد. مهارت به کاررفته در موزاییک‌های کف نشان می‌دهد که از این مکان به عنوان یک ویلای بسیار مهم در دوره خود استفاده میشده است.»

«در جایی که به عنوان تالار پذیرایی شناسایی شده، یک کتیبه لاتین پیدا شده است. علاوه بر این، کتیبه‌های یونانی هم کشف شدند. موزاییک‌های تزئین‌شده‌ی هندسی عمدتاً اینجا وجود دارند. ما به پایان کاوش‌های امسال رسیده‌ایم و امیدوارم سال آینده هم کارمان ادامه پیدا کند.»

مدیر کاوش، کان ارپک اظهار داشت استفاده از این سازه در دوران بیزانس و پس از ورود ترک‌ها به آناتولی همچنان ادامه یافته است.

«این مکان تقریباً ۳۳ اتاق دارد که در یک منطقه بسیار بزرگ گسترده شدند. اینجا یک اقامتگاه سطح بالا است. ما هنوز به طور کامل به مرزهای این اقامتگاه نرسیده‌ایم. این سازه دارای موزاییک‌های کف بسیار ارزشمندی است.

در منطقه آناتولی مرکزی که شامل منطقه کاپادوکیه می‌شود، شاهد چنین اقامتگاه بزرگی با موزاییک‌های کف نیستیم. در کاپادوکیه، در دوره روم و بیزانس، ما به طور کلی در مورد املاک امپراتوری اطلاعات داریم.

اینجا روی کتیبه‌ها با نام «هیاسینتوس» مواجه شدیم. به نظر ما این احتمالاً نام یک مدیر است. وقتی داده‌های بیشتری به دست آوریم، می‌توانیم با اطمینان بیشتری بگوییم که اینجا محل اقامت یک شخصیت مهم در املاک امپراتوری بوده است. »

به گفته‌ی بویوکیلیچ: «موزاییک‌های کشف‌شده در حفاری‌های اخیر بار دیگر ثابت می‌کنند قیصریه مهد تمدن در آناتولی است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت