صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
شنبه, 25 فروردین, 1403

کشف بنای تاریخی در محوطه ثبت ملی «دیگ‌ور» در گرمی

رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از کشف یک بنای تاریخی طی حفاری غیرمجاز در محوطه ثبت ملی «دیگ‌ور» شهرستان گرمی خبر داد.

 روح‌الله محمدی ظهر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در پی حفاری غیرمجاز در روستای «اینی» شهرستان گرمی یک بنای تاریخی در این منطقه آشکار شد.

وی افزود: این بنا در محوطه ثبت ملی «دیگ ور» در بخش مرکزی شهرستان گرمی قرار دارد که محوطه مذکور در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۸۶ با شماره ۲۱۰۷۲ به ثبت ملی رسیده است.

رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: بنای مکشوفه یک بنای آجری عام‌المنفعه، به طور مثال کاروانسرا یا حمام است که احتمالاً به دوره تاریخی اشکانی یا دوره اسلامی سلجوقی و ایلخانی تعلق دارد و پس از مطالعات بیشتر جزئیات آن مشخص خواهد شد.

محمدی با اشاره به اینکه این محوطه تاریخی در یکی از مسیرهای فرعی جاده قفقاز قرار دارد، ادامه داد: حفاران غیرمجاز در این حفاری با اقدام به موقع نیروهای امنیتی از دست‌یابی به اهداف شوم خود بازماندند و این محوطه تا اقدامات بعدی و تعیین تکلیف نهایی توسط یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی استان اردبیل تحت حفاظت قرار دارد.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت