صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
یکشنبه, 24 تیر, 1403

پیام تسلیت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت استاد احمد صبوراردوبادی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در پی درگذشت استاد احمد صبوراردوبادی پیام تسلیتی را صادر کرد.

متن پیام “سیدمحمدحسین بلاغی” بدین شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت پروفسور احمد صبور اردوبادی جامعه‌ی علم، فرهنگ و ادب را سوگوار کرد.

استاد اردوبادی دوران حیات پرثمرش را در مسیر تحقیق، پژوهش، تألیف و تدوین آثار و اسناد ارزشمندی سپری کرد که تا همیشه در صحنه تاریخ این سرزمین پهناور، ماندگار خواهد شد.

وی سالیان متمادی از عمر ارزشمند خود را در راه تولید علم نافع مصروف داشت و مهمترین شاخصه‌ی شخصیت وی ، همسو کردن آموزش با اخلاق و تربیت نفسانی و اهتمام برای دستیابی به تازه‌های علمی ‌و فرهنگی بود.

اینجانب با عرض تسلیت این ضایعه به خانواده محترم ایشان، اهالی فرهنگ و ادب بخصوص پژوهشگران و اصحاب علم ، از درگاه خداوند متعال برای روح بلند ایشان؛ علو درجات و رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.

گفتنی است اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در سال 1401 آئین تجلیل از این استاد برجسته را در تبریز برگزار کرد.

براساس این گزارش دکتر احمد صبور اردوبادی در سال ۱۳۰۲ شمسی در شهر تبریز دیده به جهان گشود. وی تحصیلات دوره متوسطه را در دبیرستان فردوسی تبریز گذرانیده و سپس تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه تهران آغاز و در سال ۱۳۲۸ شمسی فارغ التحصیل شد و از سال ۱۳۳۰ خدمات علمی و فرهنگی خود را در دانشگاه تبریز آغاز کرد و در سال ۱۳۴۴ به مقام رفیع استادی ارتقا یافت.

دکتر احمد صبور اردوبادی در خانواده‌ای اصیل، مذهبی و فرهنگی چشم به جهان گشوده بود که هر یک از اعضای خانواده به نوبه خود در بالا بردن سطح تفکر و فرهنگ جامعه ایرانی از پیشکسوتان علوم جدید بوده‌اند.

تألیفات استاد در سه گروه منتشر شده ـ در دست تألیف و آماده‌ی چاپ است که برحسب موضوعات مهم حیاتی در پنج گروه تقسیم می‌شود؛ گروه اول: در زمینه علوم پزشکی ۳۵ عنوان، گروه دوم: در زمینه علوم انسانی ۴۰ عنوان ، گروه سوم: مباحث مربوط به علل اعتیاد به مواد مخدر و راه‌های پیشگیری، در ۱۵ جلد، گروه چهارم: در اکرام زن ۹ جلد و گروه پنجم: که از دیگر عناوین مهمتر بوده و به‌طور عملی به انسان سازی واقعی منتهی می‌گردند عبارتست از تعلیم و تربیت اصولی در ۱۸ جلد .

از استاد اردوبادی دهها مقاله و مطلب علمی نیز به چاپ رسیده است.

خبر تجلیل از استاد دکتر احمد صبور اردوبادی

اخبار کامل تجلیل از استاد دکتر احمد صبور اردوبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت