صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
جمعه, 31 فروردین, 1403

پیام‌ آیت‌الله جعفر سبحانی به آیین تجلیل از دکتر احمد صبوراردوبادی

آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید، همزمان با برگزاری آیین تجلیل از دکتر احمد صبوراردوبادی پیامی را صادر کرد.
در متن این پیام آمده است:

“سرزمین ایران بالاخص سرزمین آذربایجان در هر برهه و زمانی، شخصیت‌های علمی و فرهنگی و انقلابی را در دامن خود پرورش داده و پناهگاه جوانان مومن بوده است. آن زمانی که گفتار حق و اجتماعات دینی پیوسته کنترل می‌شد، جوانان فرهنگی ما از جناب آقای دکتر احمد صبور اردوبادی بهره می‌گرفتند.

او در عین حال که داروساز به نامی است، اما در مسائل دینی نیز اطلاع کافی دارد و سخنرانی‌های او مایه‌ دلگرمی فرهنگیان و جوانان با ایمان بود.

اکنون که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بزرگداشت او را فراهم ساخته، اینجانب نیز از راه دور ضمن تقدیر و تبریک توفیق عمل برای همگان از خداوند متعال خواستارم.”

گفتنی است: آیین بزرگداشت دکتر احمد صبوراردوبادی با حضور جمعی از مسئولین و اصحاب فضل و فرهنگ در تبریز برگزار شد.

براساس این گزارش دکتر احمد صبور اردوبادی در سال 1302 شمسی در شهر تبریز دیده به جهان گشود. وی تحصیلات دوره متوسطه را در دبیرستان فردوسی تبریز گذرانیده و سپس تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه تهران آغاز و در سال 1328 شمسی فارغ التحصیل شد و از سال 1330 خدمات علمی و فرهنگی خود را در دانشگاه تبریز آغاز کرد و در سال 1344 به مقام رفیع استادی ارتقا یافت.

وی در خانواده‌ای اصیل، مذهبی و فرهنگی چشم به جهان گشوده بود که هر یک از اعضای خانواده به نوبه خود در بالا بردن سطح تفکر و فرهنگ جامعه ایرانی از پیشکسوتان علوم جدید بوده‌اند.

تألیفات استاد در سه گروه منتشر شده ـ در دست تألیف و آماده‌ی چاپ است که برحسب موضوعات مهم حیاتی در پنج گروه تقسیم می‌شود؛ گروه اول: در زمینه علوم پزشکی 35 عنوان، گروه دوم: در زمینه علوم انسانی 40 عنوان ، گروه سوم: مباحث مربوط به علل اعتیاد به مواد مخدر و راه‌های پیشگیری، در 15 جلد، گروه چهارم: در اکرام زن و احقاق حق از دست رفته 9 جلد و گروه پنجم: که از دیگر عناوین مهمتر بوده و به‌طور عملی به انسان سازی واقعی منتهی می‌گردند عبارتست از تعلیم و تربیت اصولی در 18 جلد که متأسفانه جای آنها در در میان فرهنگها کاملاً خالی است.

از استاد اردوبادی دهها مقاله و مطلب علمی نیز به چاپ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت