صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
چهارشنبه, 9 خرداد, 1403

پایانی بر حراج کتاب‌های نفیس کتابخانه تربیت تبریز در فضای مجازی

حواشی مربوط به حراج کتاب‌های نفیس کتابخانه تربیت تبریز در فضای مجازی، با اقدامات قانونی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی و بازگرداندن نسخ یاد شده به پایان رسید.

طی روزهای گذشته انتشار تصاویری از آگهی فروش چند جلد کتاب چاپ قدیمی متعلق به کتابخانه تربیت تبریز در یک کانال تلگرامی، بازتاب گسترده‌ای در محافل فرهنگی داشت.

طی روزهای گذشته «آیدین سرداری نیا» محقق، پژوهشگر و مدیر مجله وارلیق با انتشار تصاویری از آگهی های مربوط به حراج کتاب های نفیس ممهور به کتابخانه تربیت تبریز، نسبت به سوءاستفاده برخی دلالان از کتب نایاب این کتابخانه هشدار داد.

وی نوشت: کتابخانه تربیت تبریز به عنوان اولین و قدیمی ترین کتابخانه کشور به سال ۱۳۰۰ شمسی توسط محمدعلی تربیت بنا نهاده شد.

سرداری نیا با اشاره به اینکه این کتابخانه در سال ۱۳۸۴ رسماً زیر نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی رفته و تا سال ۱۴۰۱ به دلیل عدم نگهداری و حفاظت بنای تاریخی و ارزشمند این کتابخانه نیمه تعطیل بود آورده است: اسفند سال ۱۴۰۱ طی مراسمی با حضور استاندار، نماینده ولی فقیه مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان و رجال دولتی دیگر مجدداً بازگشایی شده اما حال برخی از کتاب های نفیس این کتابخانه با مهرهای تاریخی و قدیمی و حتی جدید سر از بازار فروش کتابهای دست دوم درآورده است!

به دنبال این ماجرا و مطالبه اهالی فرهنگ و هنر نسبت به ورود مسئولام امر به این موضوع، اداره کل کتابخانه‌های عمومی با اقدام به موقع از فروش کتاب‌های کمیاب یاد شده جلوگیری کرده و همه آنها را به کتابخانه بازگرداند.

اسد بابایی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی با اشاره به سوءاستفاده سودجویان بازار کتاب قدیمی از امانت کتاب کتابخانه‌های عمومی گفت: هر چند پس از تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، استفاده از کتب قدیمی و ارزشمند تابع مقررات و دستورالعمل‌های ابلاغی این نهاد است، پیش از آن بعضاً کتاب‌های کمیاب توسط افراد سودجو از کتابخانه خارج می‌شد.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات مهرهای درج شده در کتاب‌ها و بررسی سامانه‌ها، خروج آنها (به دلیل عدم بازگشت از امانت یا سرقت) به پیش از سال ۱۳۸۲ برمی‌گردد.

بابایی افزود: با هماهنگی مراجع قضایی و پیگیری سریع از فرد آگهی‌دهنده، نسبت به عودت ۸ نسخه کتاب کمیاب به کتابخانه تربیت تبریز اقدام شد.

منبع: ایبنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت