صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
یکشنبه, 12 آذر, 1402

واگذاری عمارت لیقوان به بخش خصوصی

کاربری میراث تاریخی عمارت لیقوان در مزایده بهاری صندوق توسعه و احیا به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

به‌گزارش صاحب دیوان، عمارت تاریخی لیقوان در استان آذربایجان شرقی و در شهر تبریز قرار دارد که با شماره آثار ملی ۱۰۴۷۹ ثبت شده است، این بنا که تحت مالکیت وزارت میراث‌فرهنگی قرار دارد متعلق به دوران قاجاری و پهلوی است.

مصوبه واگذاری این بنا که حدود ۱۰۱۳ متر مربع عرصه و حدود ۲۴۰ متر مربع اعیان دارد. عمارت سنگی لیقوان که با نام‌های داش عمارت و خانه حاج احتشام‌الدوله نیز شناخته می‌شود، از مهم‌ترین جاذبه‌‌های تاریخی و جاهای دیدنی لیقوان به‌ شمار می‌رود. این عمارت متعلق به احتشام‌الدوله، ارباب روستای لیقوان بوده و قدمت آن به دوران قاجار و پهلوی می‌رسد.

پس از درگذشت حاج احتشام، فرزندان او در این عمارت ساکن شدند. ای نبا با نما و ستون‌های سنگی، بر بلندی مشرف به رود لیقوان واقع شده است.

این عمارت که خانه اربابی لیقوان بوده است بر بلندی مشرف بر رود لیقوان قرار دارد. نما و ستون‌های آن سنگی است و به نظر می‌رسد در دورانی که هنوز چنین متروک نشده بود بسیار باشکوه بوده است.

ستون‌های سنگی با مقطع دایره‌ای دقیق آن این سوال را به ذهن می‌آورد که در زمان قدیم با چه ابزاری قادر به خلق چنین استوانه‌ی منظمی شده‌اند؟ این نوع سنگ تراشی در گورستان قدیمی لیقوان هم دیده می‌شود.

از مشخصات معماری این بنا می توان به دیوار باربر و طاق و تویزه اشاره کرد و عمده مصالح به کار رفته در آن آجر، سنگ و چوب است، طی سال‌های اخیر، بخش‌هایی از این بنای سنگی توسط میراث فرهنگی استان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت