صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
پنجشنبه, 30 شهریور, 1402

همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی از نویسنده شاخص شهرستان هریس تجلیل شد

“علی محرمی”معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در آیین تجلیل از “محرم فرزانه” از شعرا و نویسندگان شهرستان هریس با اشاره به برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری در دوران کرونا در سطح استان گفت : اهمیت فرهنگ و هنر با وجود آسیب های ناشی از بیماری کرونا در این حوزه هیچ وقت به فراموشی سپرده نشده است و برگزاری دو برنامه بزرگ در طول یک هفته از پویایی فرهنگ و هنر استان حکایت دارد و امیداواریم با بهبود شرایط بیماری کرونا مردم استان بتوانند در آرامش کامل در برنامه های فرهنگی و هنری حضور یابند.

وی، برگزاری چنین مراسمهایی را بسیار ارزشمند و تاثیر گذار دانست و گفت: برای توسعه فرهنگ مطلوب و ترویج ارزش های اسلامی و ایرانی باید قدرشناس اصحاب فرهنگ و هنر خود باشیم و هر آنچه در این مسیر هزینه کنیم در واقع سرمایه گذاری برای نسل های حال و آینده است.

محرمی تصریح کرد: باید از ظرفیت های فرهنگی و هنری شهرستان هایی مانند هریس در برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری و معرفی پتانسیل های آن در قالب هنر استفاده کرد و با معرفی مفاخر شهرستان و تجلیل از مقام اصحاب و فرهنگ و هنر آن در تمام حوزه ها در توسعه همه جانبه منطقه در عرصه هنر و اقتصاد و کاهش آسیب های اجتماعی گام برداشت.

احمد محرم زاه نماینده شهرستان های اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین از برگزاری مراسم های فرهنگی و هنری در سطح شهرستان حمایت کرد و گفت: کمبود اعتبارات فرهنگ و هنری مشکل و معضل اساسی این حوزه است و خلق آثاری فرهنگی و هنری در این شرایط جز با عشق و علاقه پدید آورندگان آن ممکن نیست.

وی تلاش های محرم فرزانه را شایسته تقدیردانست و گفت: تجلیل از آقای فرزانه قدمی در تکریم اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان است و امید است با حمایت های دستگاههای فرهنگی استانی و کشوری شاهد برنامه های خوبی در این راستا باشیم چراکه تکریم اصحاب قلم لازمه توسعه فرهنگ و فرهنگ لازمه توسعه جامعه است.

حجت الاسلام نصرالله پور امام جمعه شهرستان هریس نیز با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی و گرامی داشت یاد و خاطره علامه طباطبایی از فرهنگ بعنوان اساس و زیربنای همه فعالیت های جامعه یاد کرد و گفت: هر اندازه فرهنگ قوی و مطلوب درتمام امورات جامعه حکم فرما باشد رسیدن به جامعه ای با توسعه یافتگی مطلوب و آرمانی در دسترس تر خواهد بود و انسانهای آن جامعه در سایه فرهنگ غنی و قوی زودتر به کمال، آرامش و زندگی بدور از مسائل، مشکلات و ناهنجاریها خواهند رسید.

وی افزود: یکی از مهم ترین عنصرهای تاثیر گذار فرهنگ، کتاب و کتاب خوانی می باشد و در اهمیت کتاب همین بس که معجزه پیامبر اسلام یعنی قرآن در قالب کتاب می باشد و عالمان دینی ما از جمله علامه طباطبایی در تفسیر این کتاب آسمانی دهها کتاب ارزشمند و بی نظیر خلق کردند.

امام جمعه هریس به ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان هریس در حوزه های اقتصادی، کشاورزی و معدنی و … اشاره کرد و گفت: شهرستان هریس با وجود ظرفیت ها و پتانسیل های بزرگ اقتصادی و فرهنگی در سالیان گذشته مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته است وجود معادنی مانند مس و طلا ، هنرو صنعتی چون فرش هریس ، جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر منطقه این شهرستان را به بهترین مقصد سرمایه گذاری می تواند تبدیل کند و باید در عملیاتی شدن آن گام های موثر و کارشناسی برداشت که همت همه از جمله مسئولین و پیشگامان فرهنگ و هنر شهرستان را می طلبد.

حجت الاسلام نصرالله پور از فرهیختگان فرهنگی و هنری شهرستان در گذشته و حال یاد کرد و گفت: وجود شخصیت های بزرگی مانند شیخ سلیم هریسی و واعظ آرباطانی از علمای مشروطیت در گذشته و شخصیت های همچون آیت الله فیض سرابی و آیت الله هاشم زاده هریسی که در حال حاضر از اعضای مجلس خبرگان رهبری می باشند اهمیت این شهرستان در عرصه فرهنگ را به خوبی نشان می دهد.

وی افزود: مناسبت هایی مانند هفته کتاب و کتابخوانی بهترین فرصت برای معرفی چهره های فرهنگی و نویسندگان شهرستان می باشد و یکی از این چهره های فرهنگی که در عرصه نویسندگی بسیار فعال می باشد جناب آقای محرم فرزانه است که با تدوین و نگارش دهها کتاب قدم های مبارکی در عرصه فرهنگ و هنر برداشته است و امروز با تجلیل از ایشان و رونمایی از دو اثر فاخر ، ضمن تقدیر و تشکر از این نویسنده برجسته شهرستان بر اهمیت و جایگاه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در روز بزرگداشت علامه فقید آیت الله طباطبایی تاکیدی دوباره می شود.

فرماندار شهرستان هریس نیز در ادامه از نویسندگان شهرستان هریس علی الخصوص آقای محرم فرزانه تقدیر و تشکر کرد و گفت: فرهنگ قدر دانی از نویسندگان و فعالان فرهنگی و هنری باید امری مستمر و ادامه دار باشد تا انگیزه ای برای سایر نویسندگان بخصوص نویسندگان جوان منطقه باشد .

علیرضا خاکپور از تلاش های دستگاههای فرهنگی از جمله اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان هریس قدردانی کرد و گفت: برگزاری چنین مراسم های در نهادینه شدن فرهنگ اصیل و مطلوب جامعه بسیار اهمیت دارد و باید تلاش کرد جوانان را با بزرگانی همچون علامه طباطبایی و اهمیت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی آشنا نمود .

درپایان مراسم از کتابهای “خاقانی و اخترشناسی او “و “امکان جغرافیای در نهج البلاغه ” رونمایی شد و از محرم فرزانه با حضور مسئولین شهرستانی و استانی تجلیل و قدردانی گردید.

همچنین در این مراسم از خانم سحر علی محمدی کتابخوان برتر کشوری تجلیل بعمل آمد.

پارس وی دی اس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت