صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
چهارشنبه, 9 خرداد, 1403

نمایش مترسک در تبریز

نمایش “مترسک” با برداشتی آزاد از نمایشنامه چهارصندوق بهرام بیضای با طراحی و کارگردانی بهنام پناهی در تبریز به صحنه می‌رود.

بهنام پناهی کارگردان نمایش مترسک گفت: نمایش مترسک برداشتی آزاد از نمایشنامه‌ی چهار صندوق استاد بیضائی است که با بعضی تغییرات به عنوان نمایش مترسک دیدگاه خودم را بر روی صحنه اجرا کردم.

وی تصریح کرد: وقتی اثری توسط نویسنده نوشته می شود این نمایشنامه ارائه شده است، اما وقتی یک نفر به عنوان مولف دوم و یا کارگردان می خواهد به نمایشنامه روحی دیگر بدهد باید نگاه و دیدگاه خودش را نسبت به اثر به صحنه آورد.

پناهی خاطرنشان کرد: نمایشنامه چهار صندوق در سال 46 توسط استاد بیضایی نوشته شده که یک نمایشنامه‌ی جهان شمول است بطوریکه گویا در جامعه‌ی کنونی نوشته شده است.  همانطور که قبلا گفته ام این نمایش پایان نامه ی ارشد بنده با موضوع واکاوی مولفه های گروتسکی در نوشته های استاد بیضائی بود.

وی در تشریح داستان و هدف اجرای نمایش مترسک با بیان اینکه “در این نمایش “مترسکی که به دست خود انسان ساخته می شود بدون آنکه جان و روح داشته باشد جان پیدا می کند و بلای جان انسان می‌شود”، گفت: هدف من از اجرای مترسک همدلی و یکی شدن است اینکه بعضی از مشکلات جامعه را کنار بگذاریم و این مولفه ها بیشترین پیام نمایش مترسک به مخاطب می‌تواند باشد.

پناهی همچنین تاکید کرد: اما بطور ویژه معتقدم هر تماشگر باید پیام خاص خودش را از اثر دریافت کند چون دنیای تئاتر دنیایی است که هر تماشاگر نسبت به دیدگاه خودش پیام نمایش را دریافت می کند و هیچ زمان این امکان وجود ندارد که کارگردان بخواهد و بتواند دیدگاه و برداشت خودش را به تماشاگر القا نماید، تنها می تواند بعضی از صحنه ها را بولد کند.

کارگردان مترسک  با بیان اینکه سبک این نمایش کمدی تراژیک است، خاطرنشان کرد: کمدی و تراژدی هر دو مقوله‌های جداگانه دارند، در تراژدی یک قهرمان وجود دارد که برای رسیدن به یک چیزی تلاش می‌کند و چیزی را فدا می‌کند ولی کمدی انواع مختلف دارد اینجا وقتی از گروتسک اسم می‌بریم ژانری است که وحشت، ترس، کمدی و… دارد در واقع پک کاملی که همه‌ی این بی‌منظمی ها را شامل می شود.

این هنرمند تبریزی ادامه داد: در این نمایش کمدی تراژِدی اینطور تعریف می‌شود که جریانی که یک قهرمان می‌خواهد انجام دهد ولی نمی‌تواند نسبت به موقعیت خودش را فدا کند و موقعیت های طنز ایجاد می‌کند و گروتسک تمام این مولفه را شامل می‌شود.

بهنام پناهی گفت: تقریبا نیمی از دیالوگ‌های نمایشنامه را به روز کرده ام و کمدی‌های شخصیت را بعضی بداهه جایگزین و بعضی چیزها از نمایشنامه حذف شده‌اند.

گفتنی است، نمایش “مترسک” با برداشتی آزاد از اثر “چهارصندوق بهرام بیضایی” با طراحی و کارگردانی بهنام پناهی و بازی حمید مجد‌آبادی، سودا برمایه، محمد زیرک، عارفه عارف‌فام و محمد امین مینویی، از ۸ دی ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۹ در سالن استاد صادقی مجموعه فرهنگی هنری تربیت (تئاتر شهر) اجرا خواهد شد و علاقمندان می توانند برای خرید بلیط به سایت www.ebilit.com مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت