صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
دوشنبه, 1 مرداد, 1403

نمایش سکه‌های بیزانسی برای نخستین‌بار در تبریز

به مناسبت هفته موزه‌ها و میراث فرهنگی انجام می‌شود/ نمایش سکه‌های بیزانسی برای نخستین‌بار در تبریز
رئیس امور موزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از برگزاری چهار نمایشگاه به مناسبت 29 اردیبهشت، روز جهانی موزه‌ها و آغاز هفته میراث فرهنگی به منظور ارج نهادن به جایگاه والای موزه‌ها در حراست از آثار و اسناد تاریخی خبر داد.


به گزارش پایگاه خبری صاحب دیوان به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی مهدی بزاز دستفروش با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت موزه‌ها به عنوان پل ارتباطی بین نسل‌های مختلف بشری و ایجاد احساس هویت و تعلق اجتماعی به پیشینه خود، روز جهانی موزه‌ها، بهانه‌ای برای پاسداشت موزه‌ها و ارج نهادن به نقش حیاتی آن‌ها در حفظ و ارتقای فرهنگی جامعه است.
 او با تلقی موزه‌ها به عنوان عنصر فرهنگ‌ساز در جامعه، وجود آنها را مهر تأئیدی بر اصالت فرهنگ و اندیشه در بین جوامع دانست و افزود: نمایشگاهی از آثار تاریخی به منظور بازدید علاقه‌مندان در موزه‌های استان برگزار خواهد شد.
 بزار دستفروش در تشریح جزئیات این نمایشگاه‌ها بیان کرد: موزه آذربایجان ظرف مدت یک هفته میزبان دو نمایشگاه فلزکاری ایران در دوره پیش از اسلام و سکه‌های بیزانسی مکشوف از قلعه بختک لیلان خواهد بود. سکه‌های بیزانسی از قلعه بختک لیلان از توابع شهرستان ملکان با قدمت بیش از سه‌هزار سال که در سال 94 کشف شد،‌ برای نخستین‌بار در موزه آذربایجان در معرض دید عموم قرار می‌گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت