صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
سه شنبه, 28 فروردین, 1403

نمایش ثقه الاسلام در تبریز به روی صحنه می‌رود

نمایش “ثقه السلام” روایتی از زندگی و شهادت میرزاعلی آقا تبریزی مجاهد و آزادی خواه نهضت مشروطه به روی صحنه می رود.

میرزاعلی آقا تبریزی ملقب و مشهور به “ثقه الاسلام” رادمرد آزادی خواه از جمله مبارزان ضداستبداد و استعمار ایران زمین است که در عاشورای ۱۳۳۰ قمری برابر با ۹ دی ۱۲۹۰ شمسی توسط روس ها به دار آویخته شد.

تاکید بر اتحاد و دعوت به یکپارچگی و دوری از هر گونه تفرقه و چنددستگی از اصول فکری شهید ثقه الاسلام است و به نظر او اتحاد اسلام و وحدت سیاسی همه مسلمین گرچه در مشرب و مذهب اختلاف داشته باشند، می تواند منجر به قدرت گیری جهان اسلام در برابر نظام کفر و بلاد استعماری شود.

پیشتر و در سال های اول انقلاب اسلامی به سال ۱۳۵۸ اجرای کوتاه در قالب مستندگویی برگرفته از یادداشت های میزرا اسدالله ضمیری بر اساس نوشته ای از امیر علی زادگان در تبریز اجرا شده اما تاکنون هیچ اثر هنری در رابطه با شهید ثقه الاسلام پدید نیامده است.

 

تماشای نمایش ثقه الاسلام رایگان خواهد بود

شهردار منطقه ۲ تبریز شامگاه یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، توجه به شخصیت ها و مفاخر کشور، آذربایجان و تبریز را یکی از نیازهای مهم فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: شهرداری بنا بر همین تکلیف تلاش می کند تا به نحو شایسته از آثار، برنامه ها و اقدامات فرهنگی حمایت کند که اجرای نمایش ثقه الاسلام نیز بر همین پایه برنامه ریزی شده است.

موسی علی پور، آموزش، اطلاع رسانی و آگاهی دهی به نسل جدید و جوان را یکی از اهداف بسیار مهم در خلق آثار نمایشی از جمله ثقه الاسلام بیان و اظهار کرد: این نمایش از دوم آذر ماه در سالن نمایش تئاتر شهر تبریز به روی صحنه می رود و تماشای آن برای آحاد مردم رایگان خواهد بود.

وی فرهنگ سازی در مدیریت شهری را مهمتر از اجرای طرح های مختلف عمرانی و اقتصادی دانست و با تاکید بر اینکه شهرداری منطقه ۲ تبریز بر این اساس آنچه در توان دارد به کار می گیرد، یادآور شد: متاسفانه به دلیل کم کار و سهل انگاری های دهه های گذشته، بسیاری از نوجوانان و جوانان آگاهی و اطلاع کافی از تاریخ پرافتخار سرزمین خود ندارند و این وظیفه تمام نهادها و ارگان های فرهنگی و اجتماعی است تا گام های اساسی تر برای جبران این خلاء ها بردارند.

علی پور مجموع اعتبارات فرهنگی سالجاری شهرداری منطقه ۲ تبریز را ۲۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد که طبق برنامه های اعلامی قرار است تا پایان امسال تعداد ۵۲ برنامه و رویداد فرهنگی برگزار شود که تاکنون در این رابطه طبق برنامه پیش رفته ایم.

وی با تاکید بر اینکه هنر و حوزه نمایش بهترین عرصه برای آموزش شهروندی و ارتقای سطح آگاهی های عمومی آنان است، افزود: رسانه های گروهی برای فرهنگ سازی و مدیریت افکار عمومی جامعه و افزایش آگاهی های مردم نیز نقش برجسته دارند و ما نیازمند همکاری و مساعدت اهالی رسانه هستیم.

کارگردان نمایش ثقه الاسلام نیز در این نشست، با قدردانی از تلاش ها و حمایت های شهرداری از اجرای این نمایش، گفت: نمایش ثقه السلام با حضور هنرمندان برجسته و پرسابقه تئاتر تبریز به مدت ۷۰ دقیقه تهیه و تدوین شده است که تلاش دارد زندگی و شهادت این مجاهد نستوه را به تصویر بکشد.

امیر حجازی مجموع بازیگران این نمایش را ۱۰ نفر اعلام و اظهار کرد: یکی از مهمترین ویژگی های این نمایش استفاده از دکورهای دیجیتال بر روی صحنه است که این اقدام به دلیل نبود امکانات کافی برای به تصویر بردن شرایط آن زمان در محلات و نقاط مختلف تبریز بوده است.

وی با اشاره به برگزاری مراسم رونمایی از پوستر این نمایش در ۱۸ آبان ماه در تالار اندیشه ائل گلی تبریز، یادآور شد: نخستین اجرای رسمی نمایش ثقه الاسلام روز پنجشنبه دوم آذر ماه شروع و به مدت ۱۰ روز از ساعت ۱۹ ادامه خواهد داشت.

حجازی زبان نمایش یاد شده را فارسی اعلام و اضافه کرد: این نمایش بدون موزیک است اما در اثنای اجرا از نوحه های بسیار قدیمی ترکی منطبق بر ظهر عاشورا که زمان شهادت ثقه السلام است، استفاده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت