صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
یکشنبه, 19 آذر, 1402

نقشه‌ گوگل برای دنیای باستان!

چه با اتوبوس، قطار یا مترو، بسیاری از ما از رفت و آمد روزانه خود به اداره و شرکت می‌نالیم و از وقت تلف شده شکایت داریم.

اما دفعه بعد که از سفر خود شکایت می‌کنید، به رومیان باستان فکر کنید که زمان سفر آن‌ها به میزان قابل توجهی طولانی‌تر بود.

امپراتوری روم در بزرگ‌ترین حالت خود، در بیشتر اروپا و فراتر از آن امتداد داشت و مساحت خیره‌کننده ۲۷۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می‌داد.

برای نشان دادن این وسعت، مورخان نقشه‌ای تعاملی ایجاد کرده‌اند که به شما امکان می‌دهد امپراتوری روم را کاوش کنید و ببینید چقدر طول می‌کشید  و چه میزان هزینه داشت که سال ۲۰۰ پس از میلاد در این امپراتوری سفر کنید.

نقشه جهان روم توسط مورخان دانشگاه استنفورد ایجاد شده است و دارای ۶۳۲ مکان از جمله سکونتگاه‌های شهری و گذرگاه‌های کوهستانی است.

این نقشه نشان می‌دهد که هزینه سفر در جاده‌ها و دریا‌ها در سراسر امپراتوری روم در سال ۲۰۰ پس از میلاد چقدر بوده است و مسیر را بر اساس فصل یا شیوه حمل و نقل انتخاب شده محاسبه می‌کند.

برای مثال، سفر از Londinium به شهر روم در ماه ژوئیه ۲۱ روز طول می‌کشد و برای آن می‌بایست ۲۶۴۳ کیلومتر، طی می‌شد.

قیمت‌ها بر حسب واحد پول دناری برای هر مسافر ۱۰۳۱.۲۳ بود. دناریوس یک سکه کوچک نقره‌ای بود که رومی‌ها از آن استفاده می‌کردند. نام آن منشا چندین کلمه مدرن مانند نام واحد پول دینار و اسم رایج ایتالیایی پول، دنارو است. (یک کارگر غیر ماهر برای یک روز در آن روزگاران یک دینار دریافت می‌کرد.)

در این نقشه می‌توانید سفر با پای پیاده، اسب، گاری رانده شده با نیروی گاو، باربر و یا طی یک راهپیمایی سریع نظامی را انتخاب کنید.

نقطه شروع و پایان مسیر‌ها را می‌توان با استفاده از منو‌های کشویی انتخاب کرد و کاربران حتی می‌توانند انتخاب کنند که در چه فصلی سفر می‌کنند.

ویژگی دیگر این است، که شما به عنوان یک مسافر این تونل زمان، می‌توانید بین سریع‌ترین، ارزان‌ترین و کوتاه‌ترین مسیر‌ها و اینکه آیا می‌خواهند از طریق جاده‌ها، رودخانه‌ها، نوار ساحلی یا دریا‌های آزاد حرکت کنید، انتخاب کنید.

 

منبع: یک پزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت