صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
شنبه, 5 اسفند, 1402

معرفی روستای «نجف تراکمه» کلیبر به عنوان روستای ملی تولید ورنی

احمد حمزه زاده از معرفی روستای نجف تراکمه شهرستان کلیبر از سوی میراث فرهنگی آذربایجان شرقی به عنوان روستای ملی تولید ورنی خبر داد و افزود: مقدمات و تمهیدات این امر صورت گرفته است و در آینده نزدیک با تصویب این پیشنهاد می توان در توسعه و رونق این صنعت دستی در منطقه نقش آفرینی کرد.

حمزه زاده توجه به آموزش در حوزه صنایع دستی را یکی از اولویت های مهم و محوری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی عنوان و اضافه کرد: در طول سال برنامه های بسیار متنوع و مختلف در شهرها و بخش های استان در این زمینه اجرا می شود.

وی یادآور شد: طی ۲ سال اخیر برای تعداد ۶ هزار و ۷۸۳ نفر از علاقمندان و فعالان حوزه صنایع دستی آذربایجان شرقی دوره های آموزشی برگزار شده است که نتایج آن در سال های آینده با رونق گیری فعالیت ها نمود عینی خواهد داشت.

حمزه زاده شرکت در نمایشگاه های مختلف صنایع دستی را از دیگر رویکردهای میراث فرهنگی آذربایجان شرقی دانست و با بیان اینکه تلاش می شود فعالان این حوزه در رویدادهای نمایشگاهی ایران و حتی خارج از کشور حضور داشته باشند، گفت: طی ۲ سال گذشته تعداد ۱۵۲ نمایشگاه و بازارچه صنایع دستی در استان برپا شده و یا هنرمندان استانی در سایر شهرها و کشورهای خارجی شرکت کرده اند.

وی ایجاد خانه ورنی در شهرستان اهر، خانه صنایع دستی کلیبر و خانه باتیک در اسکو را از اقدامات موثر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در ۲ سال اخیر برای توسعه صنایع دستی با هدف رونق صادرات بیان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت