صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
جمعه, 29 تیر, 1403

مسجد و مدرسه حسن پادشاه، شاهکار هنر معماری

مسجد و مدرسه حسن پادشاه، یکی از مساجد قدیمی تبریز است که در محوطهٔ بازار شتربان و میدان صاحب‌امر واقع شده‌ است. این میدان در زمان آق‌قویونلو ها ۲ برابر میدان نقش جهان اصفهان بوده است.

عکس: فریبا اسدی

کاتب چلبی، مولف کتاب جهان‌نما درباره این مسجد می‌نویسد:

جامع السلطان حسن که از بناهای اوزون حسن پادشاه آق‌قویونلو است و به طرز جوامع سلاطین با سنگ تراش و سرب ساخته شده، بنای متین و باشکوهی است. در کنار صفهٔ محراب، یک قطعه مرمر بلغمی بزرگ به طول و عرض چند ذرع به دیوار نصب شده و جامع را رونق بخشیده‌ است. سنگ مرمری با چنین ابعاد از نوادر به‌شمار می‌رود. اولیا چلبی، که در سال ۱۰۵۰ ه. ق از مسجد حسن پادشاه دیدن کرده در توصیف این مسجد می‌نوشته: .. این مسجد را سلطان حسن آق قویونلو بنا کرده‌است … بنای این مسجد یکی از شاهکارهای هنر معماری است. گنبدهای آن همه کاشی کاری شده و از چهار سو دارای منافذی هستند که با سنگ‌های مرمرین مزین و مشعشع گردیده‌اند.
روی هر چهار دیوار این مسجد بزرگ را با اسلیمی ها، ترنج‌ها، گل‌ها و بوته‌های گوناگون و کتیبه‌های متعدد حجاری و گچ بری شده زینت بخشیده‌اند. بالای درها و پنجره‌ها نیز سنگ نبشته‌هایی با خط ثلث جلی وجود دارد که بی‌شباهت به خط زیبای یاقوت مستعصمی نیست. در طرفین محراب این مسجد دو پارچه ستون سنگیِ زرد رنگ قرار دارد که گویا این‌ها از کهربا است و نظیرشان در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت