صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
یکشنبه, 12 آذر, 1402

مسجد مجتهد یا 63ستون تبریز

در ضلع غربی بازار مسجد جامع تبریز، روبروی بازار نجاران، مسجد مجتهد قرار دارد که به مسجد 63 ستون تبریز نیز معروف است. این مسجد یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین مساجد آذربایجان شرقی به شمار می رود. این مسجد در ابتدا حدود 450 سال پیش ساخته شد، اما تا زمان قاجار یا 250 سال پیش بود که پس از ویران شدن کامل در اثر زلزله بازسازی شد. بنای مسجد را حاج میرزا باقر مجتهد (متوفی 1285 ه.ق) می دانند. به گفته حاج میرزا عبدالله مجتهدی، از نوادگان حاج میرزا باقر مجتهدی، به مسجد مجتهدی معروف است زیرا حاج میرزا باقر مجتهدی در این مکان مسجدی ساخته است. به گفته نادرمیرزا، این مسجد توسط حاج میرزا باقر مجتهد و با پرداخت صورت حساب ثروتمندان تبریز ساخته شده است.

عکس: فریبا اسدی

به دنبال مرمت این مسجد تاریخی، در سال های اخیر اقداماتی برای رطوبت زدایی، استحکام ستون ها، مرمت سکوها، تبدیل نمای سیمانی به آجر، کف سازی مسجد و همچنین جاده بازار قدیمی تبریز انجام شده است که برای تردد عابران پیاده و گردشگران بهبود یافته است. این مسجد یکی از بزرگترین و جالب ترین مسجدهای تبریز است. مسجد و بازار تبریز نمونه هایی از معماری شهری اسلامی و ایرانی است. این مسجد دارای یک گنبد و یک شبستان وسیع و شصت و سه ستون است که به همین دلیل به مسجد ۶۳ ستون معروف است. ستون ها و سر ستون ها تماماً از سنگ ساخته شده اند.
این مسجد شامل یک شبستان ستوندار عظیم است که سقف آن با 80 گنبد آجری که بر روی 63 ستون سنگی قرار گرفته اند پوشیده شده است. کف مسجد حدود یک متر پایین تر از بازار است و پنجره های آن در ضلع شمالی و غربی است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت