صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
دوشنبه, 1 مرداد, 1403

عکس زیر خاکی و دیده نشده از برپایی «نماز جمعه» در دوره قاجار

در این مطلب شاهد تصاویر قدیمی از قهوه‌خانۀ گیلان تا قدیمی‌ترین عکس «نماز جمعه» مربوط به آن دوره خواهید بود.

اردوی شکار وزیر ناصرالدین شاه، یک مغازۀ خوار و بار فروشی، مراسم نماز جمعه در تهران و قهوه‌خانه‌ای در شهر رشت؛ با این عکس‌ها شما را به تماشای گوشه‌های از زندگی مردم ایران در عهد قاجار می‌بریم.
این عکس‌ها را می‌توان بارها و بارها تماشا کرد و هر بار چیزهای تازه‌ای در آن‌ها دید؛ از جزییات لباس‌ها و چهره‌ها گرفته تا شکل و شمایل خانه‌ها و خیابان‌ها و هر چیز دیگری که در طول این یک قرن و اندی دچار تغییرات فراوان شده است.

نخستین عکس امروز تصویری از یک قهوه‌خانه در نزدیکی شهر رشت است که یک افسر سوئدی در ماموریت خود به ایران از آن عکاسی کرده است.

سفر به عصر قاجار؛ از قهوه‌خانۀ گیلان تا قدیمی‌ترین عکس «نماز جمعه»

عکس دوم تصویری از اردوی تفریح و شکار امین‌السلطان (یکی از با نفوذترین رجال سیاسی دوران قاجار) را نشان می‌دهد. خود امین السلطان در داخل خیمه با عصایی در دست نشسته است و خدمتکاران با ظرف‌های غذا در اطراف خیمه ایستاده‌اند.

سفر به عصر قاجار؛ از قهوه‌خانۀ گیلان تا قدیمی‌ترین عکس «نماز جمعه»

عکس سوم تصویری از یک خوار و بار فروش است که در حجرۀ خود مشغول کشیدن قلیان است؛ در بین اجناس مغازه، کله‌قندهایی که در کارخانجات روسیه و مجارستان ساخته می‌شدند بیش از بقیه خودنمایی می‌کنند.

عکس آخر نیز شاید قدیمی‌ترین تصویری باشد که از برگزاری مراسم نماز جمعه در ایران به دست ما رسیده باشد؛ دربارۀ محل این عکس اطلاع دقیق و مطمئنی وجود ندارد، اما برخی اسناد آن را به مسجد معیرالممالک و برخی دیگر به مسجد جمعۀ تهران مربوط دانسته‌اند.

منبع: فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت