صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
سه شنبه, 28 فروردین, 1403

علت محو شدن ابرها در بالای دریاچه ارومیه در دست بررسی است

رییس سازمان محیط زیست کشور از مأموریت مرجع ملی تغییرات اقلیمی و پژوهشکده محیط زیست برای بررسی علمی علت محو شدن ابرهای باران‌زا در بالای دریاچه ارومیه خبر داد.

«علی سلاجقه» در حاشیه نشست امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که تصویری از بالای دریاچه ارومیه منتشر شده است که ابرهای باران‌زا با رسیدن به این منطقه محو می‌شوند، بیان کرد: ما مرجع ملی تغییر اقلیمی کشور و پژوهشکده محیط زیست کشور را مکلف کردیم تا در یک بازه زمانی دو هفته با نشستی که با همه دستگاه‌های مسؤول برقرار می‌کنند، مسأله مربوط به تغییرات اقلیمی و وقایعی را که در حال اتفاق افتادن است، بررسی کرده و پاسخ دهند.

وی در ادامه اظهار کرد: درباره آنچه در خصوص دریاچه ارومیه مطرح می‌شود، کشورها هر کدام از روش‌های علمی خاصی را بر اساس تغییرات اقلیمی استفاده می‌کنند. میانگین بارش درازمدت در کشورهای همسایه ما نیز کاهش پیدا کرده و تحت تأثیر شدید تغییرات اقلیمی قرار گرفته است. اینکه جبهه هوایی وارد شود و در بالای دریاچه ارومیه محو می‌شود، باید حتماً از لحاظ علمی بررسی شود که آیا واقعاً گاز متانی که در آنجا تولید می‌شود یا افزایش درجه حرارتی که در ارتفاعات جو صورت می‌گیرد عامل این اتفاق است یا خیر. باید کار علمی و تحقیقاتی صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت