صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
یکشنبه, 24 تیر, 1403

طرح ملی شهریاران

به گزارش دبیرخانه طرح ملی شهریاران، فراخوان رسمی این طرح از تاریخ ۲۷ آبان‌ماه آغاز می‌گردد و تا ۱۵ آذرماه ادامه دارد.
شرکت در این طرح که با هدف میدان‌سازی برای حضور مردم در حل مسائل اساسی کشور برگزار می‌گرددد، برای عموم مردم امکان‌پذیر است. اصلی‌ترین رویکرد این طرح گفتمان‌سازی و الگونمایی اقداماتی است که مدیران، حلقه‌های میانی و آحاد مردم را برای حل یک مسئله گرد هم می‌آورد.
علاقمندان به شرکت در طرح ملی شهریاران می‌توانند ایده‌ای که برای حل مسائل شهر یا روستای خود دارند یا اقدامی که قبلاً در این مورد انجام داده‌اند را با مراجعه به سایت www.shahriaran.ir ثبت کنند.
گفتنی است فرآیند داوری و بررسی ایده‌ها و اقدامات ارسال شده به دبیرخانه طرح ملی شهریاران، بعد از اتمام زمان فراخوان انجام و از بهترین ایده و اقدام ثبت شده با جوایز نفیس تقدیر و حمایت خواهد شد.
برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در طرح ملی شهریاران به آدرس www.shahriaran.ir مراجعه کنید یا با پست الکترونیکی shahriaran.iran@gmail.com مکاتبه و یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۹۸۹۶۸ تماس حاصل کنید.

محمدحسن لطفی معاون هدایت عملیات ستاد مردمی سازی دولت در تشریح طرح ملی شهریاران گفت: در این طرح ملی چند منظوره، مسئولان با هدف حل مسائل مردم، امکانات و خدمات دولتی را پای کار جریان‌های حلقه‌های میانی و گروه‌های مردمی می‌آورند. در این طرح مردم برای حل مسائل خود پیش‌قدم می‌شوند و همزمان مسئولان نیز باید با شناختن ظرفیت‌های مردمی و حمایت‌های گوناگون موانع را از سر راه مردم برداشته و ظرفیت‌های قانونی، امکانات و تجهیزات دولتی را پای کار مردم بیاورند.

وی در ادامه با طرح مثال‌ها و نمونه‌های موفق در بخش‌های اقتصاد و تولید، عمران، نظارت‌مردمی، فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و… به ذکر تجربه‌های شاخص مردمی‌سازی پرداخت. یکی از این تجربه‌های موفق در قالب کلیپی به خوبی به تصویر کشیده شده و روایت می‌شود. این کلیپ ماجرای آبرسانی به روستای فاریاب را روایت می‌کند.

لطفی در تشریحِ شعار «شهریاران، ایرانِ در میدان» گفت: اقشار مختلف، شهریار ایران هستند لذا باید وارد میدان شده و با یکدیگر هم افزایی کنند؛ در واقع شهریاران میدانی برای نقش‌آفرینی و هم‌افزایی مسئولان، شبکه دستیاران مردمی سازی، حلقه‌های میانی و گروه‌های مردمی در راستای حل مسائل کشور با اولویت مردمی سازی اقتصاد بنا بر اولویت سال است و در این طرح همه افرادی که می‌توانند در حل مسئله مشارکت داشته باشند نقش دارند.

وی افزود: مسئولان و مدیران وظیفه پیدا کردن و مشارکت دادن حلقه های میانی و مانع زدایی از حرکت آنها را دارند و قرار است در این خصوص طی این طرح مورد ارزیابی قرار گیرند لذا در همه استان ها ستادی به نام طرح ملی شهریاران به دبیری دستیار مردمی سازی استاندار و کمیته داوری متشکل از صاحب نظران این حوزه تشکیل می‌شود؛ همچنین حلقه های میانی وظیفه متشکل سازی و پای کار آوردن مردم را دارند، از طرف دیگر مردم هم باید توانایی هایشان، تخصص هایشان و قدرت جمعی شان را به میدان بیاورند و دستیاران مردمی سازی دولت نیز وظیفه هدایت این چرخه را تا رسیدن به هدف و حل مشکلات دارند.

لطفی تاکید کرد: یافتن و الگونمایی اقدامات مردمی سازی، هم افزایی حلقه‌های میانی و مسئولان با هدف انجام اقدامات جدید مردمی سازی ناظر به حل مشکلات مردم، شناسایی و تقدیر از مدیران دلسوز مردمی، پیدا کردن موانع پر تکرار مردمی سازی، مانع زدایی از مسیر حلقه‌های میانی و آحاد مردم از جمله اتفاقاتی است که در طرح ملی شهریاران به لطف خدا رقم می‌خورد.

معاون هدایت عملیات ستاد مردمی سازی دولت درباره فرایند اجرایی این طرح گفت: برگزاری طرح ملی شهریاران چند مرحله دارد که مرحله نخست، پویش رسانه ای طرح است که به الگونمایی و گفتمان سازی اقدامات موفق مردمی سازی می‌پردازد؛ مرحله دوم معرفی و انتشار فراخوان این طرح؛ مرحله سوم شامل شکل گیری، فعالسازی و هم افزایی حلقه‌های میانی اقتصادی ملی و استانی(برگزاری رویداد ملی)، مرحله چهارم ارزیابی استانی ایده‌ها و اقدامات و مرحله پنجم ارزیابی ملی ایده‌ها و اقدامات است.

لطفی در پایان تاکید کرد: طرح ملی شهریاران شامل گوشواره‌هایی نظیر نشست‌های نخبگانی و اندیشه‌ای، برنامه‌های ترویجی و… است.
طرح ملی شهریاران عنوان عملیات محوری ستاد مردمی سازی دولت است که پوستر و سرود این طرح توسط رئیس جمهور در اولین اجلاسیه ملی مردمی سازی دولت رونمایی شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت