صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
جمعه, 22 تیر, 1403

رونمایی از آیات قرآنی سرمه دوزی شده توسط هنرمند تبریزی

نخستین آیات قرآنی سرمه‌دوزی شده توسط مهری سلطانی هنرمند تبریزی رونمایی شد.

هنرمند رشته سرمه‌دوزی در خصوص آثار خود گفت: برای اولین بار این هنر را از سال ۹۶ با سرمه‌دوزی جزء ۳۰ قرآن کریم در ۵۰ قطعه آغاز کردم و در مرحله بعد سوره بقره را به طور کامل اجرا کردم که در مجموع آثار به ۷۵ قطعه رسید.

سلطانی اضافه کرد: من برای نخستین بار آیات قرآن کریم را به حالت سرمه‌دوزی اجرا کردم که در اجرای آن از سرمه طلایی هندی استفاده شده و القاب پروردگار متعال نیز به صورت نقره‌ای بر روی پارچه نقش بسته‌اند.

وی افزود: برای اجرای این کار، ابتدا آیات را با مداد طراحی روی پارچه نوشته و سپس با سرمه مخصوص به دوختن آیات می‌پرداختم؛ به واقع این مراحل دشواری و ظریف کاری‌های بسیاری داشت اما علاقه به این کار موجب شد تا با شوق بیش از پیش بتوانم این آثار را خلق کنم.

سلطانی ادامه داد: پیش از این نیز نمونه مشابه سرمه دوزی را برای صلوات خاصه امام رضا اجرا کرده بودم که به حرم امام مهربان اهد شد، اما پس آن سرمه دوزی را به صورت جدی با آیات قرآن شروع کردم، قبلاً قصد داشتم این آثار به صورت اولین کتاب دست سوز رونمایی شوند، اما با توجه به اینکه وزن هر قطعه بسیار زیاد، به همین دلیل آثار به صورت قطعه‌ای به حال تابلو آماده شده که می‌توان در موزه‌ها به نمایش گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت