صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
چهارشنبه, 2 خرداد, 1403

دستخط های تاریخی کتابخانه تربیت تبریز

کتابخانه تربیت اولین کتابخانه عمومی و دولتی ایران است که در سال ۱۳۰۰ به همت محمد علی تربیت در شهر تبریز ایجاد شد.

به گزارش صاحب دیوان، تبریز در تاریخ پر فراز و نشیب روزگاران گنجینه گرانقدری در علم و فرهنگ در سینه دارد که مایه فخر و مباهات مردم سرافراز ایران و آذربایجان بوده است که یکی از نمونه های آن از نظر تاریخ تأسیس و محتوای کتب مجموعه گران سنگ به کتابخانه تربیت شهره بوده و در ردیف اولینها
جای گرفت.
کتابخانه تربیت اولین کتابخانه عمومی و دولتی ایران است که در سال ۱۳۰۰ به همت محمد علی تربیت در شهر تبریز ایجاد شد. این کتابخانه در ابتدا کتابخانه و قرائتخانه عمومی معارف» نامیده میشد که بعدها به احترام بنیانگذار آن محمد علی تربیت (۱۲۵۶-۱۳۱۸) ش)، کتابخانه «تربیت» نامگذاری شد.
دفتر یادبود کتابخانه تربیت در بخش مرجع کتابخانه تربیت نگهداری میشود که مزین به دستخط و یادداشت دانشمندان و بزرگانی است که در طول سالیان از این کتابخانه دیدن کردهاند اولین دستخط مربوط به سال ۱۳۱۴ است.
دستخط یادبود و امضای اندیشمندان، نویسندگان و پژوهشگرانی چون منوچهر ،مرتضوی رئیس پیشین دانشگاه تبریز پژوهشگر و حافظ شناس؛ عبدالحسین زرین کوب، ادیب، نویسنده و تاریخ نگار کریم ،زمانی مولوی شناس و مترجم و مفسر قرآن؛ سیدمحمد حسین ،مبین پدر جذامیان ایران؛ وزرای فرهنگ شهرداران فرمانداران و مسئولان کشوری و استانی
وقت و… در این دفتر به یادگار ثبت شده است.
دستخط تاریخی دیگری نیز در گنجینه کتابخانه تربیت تبریز نگهداری میشود؛ این دستخط در سفر امام خمینی(ره) به همراه چند تن از دوستان و علما به تبریز در سال ۱۳۱۶ شمسی و بازدید از این کتابخانه تقرير شده است. در این سند با اشاره به بانیان کتابخانه از این کتابخانه به عنوان بهترین محل برای استفاده مطالب علمی و ادبی ذکر شده است. این سند تاریخی در ۱۲ مردادماه سال ۱۳۱۶ نگاشته شده و امضای حضرت امام(ره) نیز این دستخط را مزین کرده است.

 

منبع: نهاد کتابخانه های عمومی کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت