صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
پنجشنبه, 31 خرداد, 1403

خانه تاریخی نیکدل تبریز پذیرای مسافران نوروزی

شهردار منطقه هشت تبریز از بهسازی خانه تاریخی نیکدل طی دو ماه آتی به منظور میزبانی از گردشگران نوروزی خبر داد و گفت: طی سال‌های اخیر خانه تاریخی نیکدل بعد از تملک، در سه فاز زیربنایی و تحکیم بنا، تزیین داخلی و محوطه‌سازی بیرونی اکنون شاهد تبدیل شده است.

به گزارش صاحب دیوان و به نقل از روابط‌عمومی شهرداری تبریز، حسین منیری‌فر با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به ظرفیت گردشگری این خانه تاریخی، طی ماه‌های اخیر حیاط بیرونی این خانه تاریخی را به بوستان محله‌ای تبدیل و در اختیار شهروندان و اهالی مقصودیه قرار گرفته است و در کنار آن، نسبت به راه‌اندازی فرهنگسرا و گالری هنری در این خانه تاریخی اقدام شده است تا بهره‌مندی فرهنگی و هنری از این مکان تاریخی محقق شود.

وی افزود: با عنایت به نزدیکی به نوروز ۱۴۰۳، شهرداری منطقه ۸ برنامه‌های متعددی برای ساماندهی و ایجاد کاربری‌های گردشگری و فرهنگی در این خانه تاریخی در نظر دارد که تا پایان سال آن‌ها را اجرا کند تا روح تازه‌ای در کالبد این اثر تاریخی دمیده شود و کاربری گردشگری به خود بگیرد.

خانه نیکدل مربوط به دوره قاجار است و چهاردهم مرداد ۱۳۸۲ با شماره ۹۴۷۰ به ثبت ملی رسیده است.

این خانه شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی است که حیاط اندرونی در ضلع جنوبی و حیاط بیرونی در ضلع شمالی بنا قرار دارد. خانه در دو طبقه ساخته شده و شامل تالار بزرگ مستطیل‌شکل در مرکز بنا و دو راهرو و دو اتاق جانبی (گوشواره) در ضلع شرقی تالار است و ایوانی ستون‌دار در ضلع جنوبی بر ارسی‌های زیبای خانه سایه انداخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت