صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
جمعه, 22 تیر, 1403

حفاظت از دستخط امام رضا (ع) در موزه قرآن و کتابت تبریز

یک صفحه از قرآن کریم با دستخطی منسوب به امام هشتم حدود ۲۰ سال است که در موزه قرآن و کتابت تبریز نگهداری و حفاظت می شود.

به گزارش صاجب دیوان، دستخط امام رضا (ع) در موزه قرآن و کتابت تبریز که شهرت جهانی دارد، مربوط به اوایل قرن سوم هجری قمری است و به خط کوفی بر پوست آهو کتابت شده است با در نظر داشتن دستخط‌های مشابهی از ائمه اطهار (ع) به ویژه اثر مشابهی که در موزه آستان قدس نگهداری می‌شود، اعتبار و اصالت این اثر مورد اتفاق کارشناسان است.

در موزه قرآن و کتابت یکی از موزه‌های تخصصی شهر تبریز، انواع و اقسام نسخ و ادوات مرتبط با نگارش به خصوص نسخ قرآن وجود دارد.

بنای این موزه در مسجد صاحب الامر تبریز در شرق میدان صاحب آباد، در قلب شهر تبریز قرار دارد، این بنای تاریخی یک گنبد و ۲ مناره بلند دارد و در ابتدا به عنوان مسجد ویژه شاه طهماسب اول صفوی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این بنا یک بار در سال ۱۰۴۵ هجری قمری توسط امپراطور عثمانی تخریب شد و از آن دوره تنها دو اطاق مرمری نقش دار در مدخل دهلیز و اندرون بقعه باقی مانده است.

کل بنا به دستخط خوشنویسان شهیری مزین است و استاد علاء الدین، خوشنویس مشهور زمان شاه طهماسب سوره الجن را در بالای یکی از طاق‌ها نگاشته است.

مسجد صاحب الامر در زلزله سال ۱۱۹۳ هجری قمری تبریز هم آسیب فراوان دید و بعدها مردم آن را بازسازی نمودند تا شأن مسجد حفظ شود، این بنا پس از مرمت توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با توجه به قداست مسجد به عنوان موزه قرآن و کتابت تجهیز و افتتاح شد.

علاوه بر نسخ خطی، انواع قلمدان‌های مقوایی دارای نقوش مینیاتوری و روکش لاکی، همچنین پلاک‌های فلزی منقوش به ادعیه مختلف، ظروف مزین به آیات وحی در این محل نگهداری می‌شود.

خط خوشنویسان بزرگ دیگری مانند ملأ عبدالباقی تبریزی، میرزا محمد شفیع تبریزی، میرزا طاهر خوشنویس و آثار علیرضا عباسی، درویش عبدالمجید و میرعماد حسنی از دیگر آثار موجود در موزه قرآن و کتابت تبریز است.

بازدید از این موزه زیبا و معنوی همه روزه برای عموم هموطنان و مسافران محترم امکان پذیر است.

 

منبع: خبرگزاری موج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت