صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
یکشنبه, 24 تیر, 1403

ثبت جشنواره «موسیقی موغام» در تقویم رویدادهای گردشگری کشور

جشنواره «موسیقی موغام» موسیقی مقامی استان آذربایجان‌شرقی که دارای پیوندی عمیق با ادبیات و شعر عاشیقی است در تقویم رویدادهای گردشگری کشور به ثبت رسید.

در راستای تحقق موضوع ساماندهی و حرفه‌ای‌سازی گردشگری رویداد از راهبرد ساماندهی مقصدها و مسیرهای جدید گردشگری، رویداد گردشگری جشنواره «موسیقی موغام» یا موسیقی مقامی سبکی از موسیقی عامیانه و فولکلور در موسیقی آذربایجانی که هر ساله در بازه زمانی ۳۰ بهمن‌ماه لغایت ۳ اسفندماه در استان آذربایجان‌شرقی برگزار ‌می‌شود در فهرست رویدادهای گردشگری کشور و در سطح استانی به ثبت رسید.

جشنواره «موسیقی موغام» به منظور حمایت و صیانت از موسیقی مقامی آذربایجان (موغام) با رویکرد وحدت ملی و نیز استفاده از مفاهیم و آموزه‌های انسانی در موسیقی مقامی با اهدافی نظیر صیانت از موسیقی اصیل و فاخر موغام، ایجاد روحیه نشاط و هنر دوستی در میان عموم شهروندان و ارتباط مدنی با فرهنگ‌های مختلف سرتاسر ایران زمین و ایجاد اتحاد و وفاق ملی برگزار می‌شود.

سال گذشته جشنواره «موسیقی موغام» در ۲بخش خوانندگی (ویژه آقایان) و نوازندگی در ۲گروه سنی (۹ تا ۱۷ سال) و (۱۸ تا ۴۰ سال) برگزار شد.

متقاضیان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع‌رسانی‌های جشنواره به نشانی اینترنتی www.anjomanmusic-eaz.ir مراجعه کنند.

موسیقی مقامی یا «موسیقی موغام» نوعی از موسیقی عامیانه و فولکلور در موسیقی آذربایجانی است که به موازات موسیقی دستگاهی ایرانی، موسیقی مقامی عربی و ترکی‌ است.

در سال‌های اخیر موسیقی مقامی آذربایجانی، خود را در سنت‌های شفاهی‌سازی نشان داده‌، این سنت در قالب هفت مقام اصلی دسته‌بندی شده‌ است که این هفت مقام عبارتند از: راست، سه‌گاه، شور، شوشتر، بیات شیراز، چهارگاه، همایون و سه مقام جنبی سارنج، شهناز و نوع دیگری از چهارگاه که هر مقام با گامی سازمان‌یافته و با معنا و احساسات زنده همراه است و در قالب مایه اجرا می‌شوند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت