صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
پنجشنبه, 10 اسفند, 1402

توجه به بحث آموزش در حوزه صنعت چاپ بسیار جدی و مهم است

معاون دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توجه به بحث آموزش در حوزه صنعت چاپ بسیار جدی و مهم است و ما از توسعه آموزش در این حوزه حمایت می‌کنیم.

“ایرج قره‌داغی” در شانزدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ آذربایجان‌شرقی که با حضور فعالان این حوزه در تالار خاقانی خانه فرهنگ تبریز برگزار شد،  گفت: حمایت از جشنواره های چاپ از برنامه های پر اهمیت وزارتخانه است که آثار و برکات فراوانی دارد و در این برنامه تلاش می شود از بزرگان پیشکسوت و کارآفرینان و دیگر فعالان این عرصه خطیر تجلیل شود تا تاکیدی بر اهمیت تلاش بزرگان و جوانان و متخصصان این صنعت فرهنگی باشد.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه آموزش در این عرصه گفت: برنامه مهم دیگر بحث آموزش در کشور و ارتقا سطح علمی و انتقال تجارب اساتید و پیشکسوتان به نسل های جوان و شاغل در این صنعت است که در هر دو مورد ما حداکثر کمک های مادی و معنوی را در این موارد بکار بسته ایم.

وی به اهمیت اقتصاد فرهنگ نیز اشاره کرد و گفت: نکته‌ای که بسیار حایز اهمیت است بحث اهمیت اقتصاد فرهنگ است که باید به آن تاکید ویژه داشته باشیم، رونق و توانمندی صنعت چاپ و نشر یکی از مهمترین شاخصه های قدرت و بالندگی اقتصاد فرهنگ یک کشور محسوب می‌شود.

وی به  آمار رسمی کشوری و استانی در این حوزه اشاره کرد و گفت: تعداد واحد های چاپی و وابسته دارای پروانه فعالیت درکل کشور حدود 8000 هزار واحد هست که سهم آذربایجان شرقی 4 درصد و با 333 واحد رتبه پنجم کشور را دارد. البته برآورد می شود حدود  5 هزار واحد صنفی غیر مجاز هم وجود داشته باشند یعنی جمعا حدود 13 هزار واحد صنفی در کشور فعال هستند.

قره‌داغی در ادامه با اشاره به آمار مربوط به ثبت سفارش، ترخیص و صادرات کالاهای فرهنگی طی شش ماه نخست سال جاری، گفت: ارزش رسمی ثبت سفارش واردات کالای چاپی در کل کشور با وزن حدود 45 هزار تن کالای چاپی به ارزش حدود 96 میلیون یورو بوده که سهم استان با 1272 تن و ارزش حدود 2 میلیون و 800 هزار یورو  حدود 3 درصد هست.

وی همچنین گفت: ارزش رسمی میزان ترخیص کالا در کل کشور با وزن 13 هزار تن به ارزش حدود 54 میلیون یورو بوده است که سهم استان با 480 تن به ارزش 1 میلیون و 190 هزار یورو حدود 2/2 درصد هست.

وی گفت: تا اینجای کار وضعیت استان خوب هست یعنی نشان می دهد که واردات استان نسبت به سهم خود از واحدهای چاپی به میانگین کشور پایین هست و به این معنی است که گردش خوبی در درون استان جریان دارد. اما وضعیت صادرات که ارزش اظهار شده صادرات محصولات چاپی در کشور با حدود 8000 تن به ارزش حدود 2000 میلیارد تومان بوده که استان آذربایجان شرقی با حدود 2000 تن به ارزش حدود 100 میلیارد تومان 5 درصد ارزش ریالی صادرات کشور و 25 درصد ارزش وزنی کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.

قره‌داغی تصریح کرد: تحلیل این آمار هم نشان می دهد که استان آذربایجان شرقی در زمینه صادرات محصولات چاپی هم نسبت به سهم واحد های چاپی در تراز کل کشور جلو تر است.

وی این موفقیت را به فعالان صنعت چاپ و نشر کشور و مدیران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تبریک گفت.

در این آیین از پیشکسوتان و فعالان حوزه چاپ استان تجلیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت