صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
پنجشنبه, 10 اسفند, 1402

تجلیل از مولف مجموعه کتب «تاریخ مطبوعات آذربایجان»

همزمان با مراسم روز خبرنگار که با حضور فرشاد مهدی پور، معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهالی رسانه آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد، از فعالیت‌های پژوهشی و رسانه‌ای محمد عزیزی راد، فعال عرصه رسانه آذربایجان شرقی و مولف مجموعه کتب «تاریخ مطبوعات آذربایجان» تجلیل به عمل آمد.

«محمد عزیزی راد» در سال ۱۳۵۴ در شهرستان مرند به دنیا آمد. وی تحصیلات خود را در تبریز به پایان رساند و از دبیرستان فردوسی تبریز در رشته علوم تجربی فارغ التحصیل شد. عزیزی راد، مدرک کارشناسی خود را سال ۱۳۷۹ از دانشگاه تهران در رشته مترجمی زبان آلمانی دریافت کرد.

وی در سال ۱۳۸۲ موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه علامه طباطبایی در رشته روزنامه نگاری شد و فعالیت‌های روزنامه نگاری خود را از سال ۱۳۷۹ با خبرگزاری ایسنا در تهران آغاز کرد و در سال ۱۳۸۲ نیز به استخدام سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی درآمد.

وی از سال ۱۳۸۹ به مدت چهار سال، ریاست دفتر منطقه‌ای سازمان خبرگزاری ایرنا در شرق اروپا و روسیه را برعهده داشت و در بازگشت از مسکو به مدت هفت سال رئیس خبرگزاری ایرنا، مرکز آذربایجان شرقی بود.

عزیزی راد در سال ۱۳۸۹ به عنوان پژوهشگر برتر آذربایجان شرقی در حوزه فرهنگ انتخاب شد و در طول این سال‌ها، بارها دبیری علمی همایش‌های مرتبط با حوزه رسانه و جشنواره‌های مطبوعاتی را به عهده داشته است.

وی در سال ۱۳۹۵ به مناسبت صدمین سال تاسیس دبیرستان فردوسی با همکاری جمعی از فرهنگیان تبریز، کتابی را در این باره تالیف کرد.

عزیزی راد در طول ۲۰ سال گذشته سرگرم فعالیت‌های پژوهشی درباره تاریخ مطبوعات آذربایجان بوده که نتیجه آن تاکنون انتشار سه جلد کتاب با عنوان «تاریخچه مطبوعات آذربایجان  در مشروطه اول»، «تاریخچه مطبوعات آذربایجان در مشروطه دوم» و «تاریخچه مطبوعات آذربایجان در دوره رضاخان» است که جلد چهارم آن نیز با عنوان «مطبوعات آذربایجان از آغاز تا مشروطه» در دست انتشار است. مجموعه کتاب‌های «تاریخچه مطبوعات آذربایجان» قرار است تا ۱۰ جلد ادامه پیدا کند.

«شاهزاده دانشمند؛ زندگی و زمانه یحیی آرین پور» و «مظلومیت میرزا تقی خان رفعت؛ بنیانگذار تجدد ادبی در ایران» از دیگر آثار عزیزی راد در حوزه پژوهش‌های تاریخ مطبوعات آذربایجان است که در انتظار چاپ هستند.

وی در طول ۲۰ سال گذشته تلاش‌های وافری در عرصه آموزش روزنامه نگاری داشته و شاگردان زیادی را در این حوزه تربیت کرده است. عزیزی راد به زبان‌های فارسی، ترکی استانبولی، آلمانی، انگلیسی و روسی مسلط است.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت