صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
جمعه, 31 فروردین, 1403

تبریز و تبریزیان در توسعۀ تئاتر نقش غرورآمیزی داشته اند

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تبریز و تبریزیان در توسعۀ تئاتر نقش غرورآمیزی داشته اند/«تئاترشهرِ» تبریز، نشانیِ نشاط و فرهیختگی مردمان این دیار است

به گزارش صاحب دیوان به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تبریز و تبریزیان در انتقال دانش تئاتر، آموزش و توسعۀ آن از روزگاران قدیم تا امروز نقش غرورآمیزی داشته اند.

“سیدمجتبی حسینی” در آیین بازگشایی تئاترشهر بعد از 2.5 سال تعطیلی که شامگاه چهارشنبه در محل این مجموعۀ بازسازی و مقاوم سازی شده برگزار شد، گفت: سرزمین ما ایران در طول تاریخ اگر از جنگ و جدل زخم خورده یا پاره ای از تنش، ناگزیر از دست رفته، به هنر تاب آورده است و دل خوش داشته که هم خونی و هم زبانی به ضرب و زور جغرافیا از پا نمی‌افتد. کیمیای هنر، وصل است و اوست که می تواند دره‌های دوری و فواصل جغرافیایی را پشت سر بگذارد.

وی افزود: گواه این ادعا مردمان نجیب آذربایجان ماست که اگر به غائله نظامی، میان آنها و خویشان شان در ولایات همسایه شان در قفقاز فاصله افتاد اما ریسمان مودت و رابطه خویشاوندی آنها برقرار باقی ماند.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: از جملۀ این مراودات فراتر از روابط سیاسی و اقتصادی، آسمان آبی هنر بود که در قرن اخیر در عرصه نمایش نیز افزون بر سایر هنرها بابی تازه و دریچه‌ای نو برای گفت و گو، گشود.

حسینی ادامه داد: ایجاد مراکز آموزشی آکادمیک قفقاز و تاسیس مدارس در این سوی ارس، در تبریزِ لبریز از هنر، سلسله جنبان نقشی دیگر شد.

وی با بیان اینکه تبریز و تبریزیان در انتقال دانش تئاتری، آموزش و توسعۀ تئاتر از آن روزگار تا امروز نقش غرور آمیزی داشته اند، گفت: کافیست نام نخستین نمایشنامه نویسان، نخستین مترجمان آثار نمایشی، نخستین مدارس هنری و تاسیس تماشاخانه ها را در یکصد سال اخیر در تبریز مرور کنیم تا به این نقش پی ببریم.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: این نقش ارجمند و این اقبال و استقبال مردمان آذربایجان از هنر تئاتر و هنرمندان تئاتری تا به امروز ادامه یافته تا جایی که از پیوستگی و تعلق خاطر مردم این سامان و هنر نمایش چنان مثل یاد می شود.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش عنوان کرد: اصحاب تئاتر به کارورزی اجتماعی و پذیرش مسئولیت شهروندی شهره اند و ماهیت وجودی این هنر این فرصت را ممکن کرده تا در حوزه های تربیتی و شهروندی نقش‌آفرین باشند.

وی افزود: مقوّم دانسته شدن تئاتر در سیاستگذاری های فرهنگی نظام نشان از تعالی جایگاه و تطابق آن با ارزش های حاکم بر جامعه اسلامی ایران است و حفظ این قداست بر هر کدام از خدمتگزاران فرهنگ و هنر فریضه است.

حسینی گفت: می توان به نعمت تئاتر، به شهر و شهروندان رسید، به شهروندانی رسید که توان دوصد چندان برای ارتقای مولفه های زیستی و مواجهه با آسیب ها و ابتلائات اجتماعی دارند و امیدآفرینی و جان بخشی وجه ممتازشان است.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین تاکید کرد: امروز با اشتیاق و احترام در شادی بازگشایی تئاترشهر خود را شریک می دانم و پیش و بیش از همه چیز قدردان صبوری و بردباری هنرمندان و پایمردی همکارانم به ویژه مرحوم دکتر محمد محمدپور، مدیرکل فقید فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و دکتر سیدقاسم ناظمی و همۀ دست اندرکاران دلسوز فرهنگ و هنر تبریز در بهبود بنا و تجهیزِ در خورِ شأن تئاتر شهر هستم.

حسینی از تئاترشهر تبریز به عنوان نشانیِ نشاط و فرهیختگی مردمان این دیار یاد و عنوان گفت: امیدوارم در جواز جاذبه های نامدار تبریز، تئاترشهر هم تعریف و تبلیغ شود.

وی افزود: فرصت مجاورت با همسایگان و برخورداری از اشتراکات ریشه ای، می تواند فرصت مغتنم و مضاعفی برای معرفی ظرفیت های هنر ایران زمین باشد.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: بازگشایی تئاتر شهر خدمت اندکی به هنرمندان ارجمند تبریز است که در سالیان اخیربا آفرینش و تولید آثار فاخر، در عرصۀ ملی نیز درخشیده اند.

حسینی ادامه داد: از اصحاب رسانه درخواست می کنم با التفات ویژه به این پایگاه قدیم و قویم نمایش، مردم را به تاثیر و توجه به تئاتر تشویق و ترغیب کنند و از هنرمندان و هم چراغی های خودم می خواهم تا به امید، به خانواده، به آینده سازان و به مفاخر فرهنگی بپردازند.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر لزوم پرداخت ویژه ترِ هنرمندان به مفاخر فرهنگی، بازدید خود از هنرستان های تبریز را مورد اشاره قرار داد و گفت: مفاخر فرهنگی تبریز ظرفیتی است که در بازدید از هنرستان های تبریز بر هر مخاطبی آشکار می شود که به فردا امیدوارتر شوند چراکه در پرتو شمع آشنای هنر، جهان، رنگی دلپذیرتر خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت