صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
چهارشنبه, 2 خرداد, 1403

برندگان جوایز طراحی فرش دموتکس 2024 هانوفر

جوایز طراحی فرش شناخته شده جهانی به عنوان نمادی از برتری طراحی فرش و مهارت برجسته‌ی طراحان در نمایشگاه دموتکس 2024 هانوفر اعطا شد.

CDA مهم‌ترین و معتبرترین جایزه طراحی در دنیای فرش است. بسیاری از برندگان قبلی جزو بهترین‌ها در کل صنعت هستند و با طرح‌های خود روندهای فعلی و آینده را شکل می‌دهند.

با همکاری مجلات COVER و HALI، غرفه‌داران و طراحان فرش از سراسر جهان جدیدترین طرح‌ها و نوآوری‌های خود را در دموتکس هانوفر به امید برنده شدن یکی از جوایز معتبر ارائه می‌دهند.

در مجموع 206 طرح فرش در سراسر جهان برای جوایز طراحی فرش 2024 ارسال شد. از این تعداد، 24 اثر به دور نهایی مسابقه راه یافتند.

تمامی فرش های فینالیست تا آخرین روز نمایشگاه در محوطه CDA به نمایش گذاشته خواهند شد.

بهترین طراحی هنرمند استودیویی

Maschera
Dena Lawrence | Perth (AU)

“Maschera” گواهی بر آمیختگی هماهنگ خلاقیت هنری و صنعتگری است. این فرش ابریشم استثنایی از مرزهای کفپوش‌های سنتی فراتر می‌رود و روح نقاشی با بیان آزاد را در برمی‌گیرد. از طریق دستان استادانه‌ی بافندگان، هر نخ به دقت در هم تنیده می‌شود تا یک اثر هنری روی زمین یا دیوار مجلل ایجاد کند که بیننده را مجذوب خود می‌کند.

در هسته “Maschera” یک پالت با دقت تنظیم شده از 22 رنگ سرزنده وجود دارد که به دقت با تراکم شگفت انگیز 484 گره در هر اینچ مربع بافته شده است. این پیچیدگی قابل توجه گواهی بر مهارت بی‌نظیر صنعتگرانی است که این چشم‌انداز را زنده می‌کنند. مفهوم طراحی از نیروهای عنصری زمین و هوا الهام می‌گیرد و گرما، انرژی و طراوت را به فرش القا می‌کند.

“Maschera” یک طرح رنگی گرم و جذاب است. رنگ‌های صورتی ملایم و خاکی و خردلی پایه را تشکیل می‌دهند که با سایه‌های الهام بخش بنفش و سرخابی که در سراسر سطح فرش می‌رقصند، تکمیل می‌شود. این رنگ‌ها رنگدانه‌های صرف نیستند، بلکه احساسات را برمی‌انگیزند و یک سمفونی بصری ایجاد می‌کنند که با نگاه بیننده طنین‌انداز می‌شود.

طرح قالی ترجمه مستقیمی از سبک نقاشی آزادانه و خودانگیخته هنرمند است. این طرح گرمابخشی زمین و سرزندگی طبیعت را به تصوری می‌کشد. فرش ماچرا از 100% ابریشم بافته شده است، ظرافت این فرش با 484 گره در هر اینچ مربع، بی‌نظیر است.

بهترین طراحی مدرن برتر

1923 Runner (Prototype)
Christopher Farr Editions | London (UK)

کریستوفر فار ادیشن با برخی از هنرمندان و طراحان برتر جهان، همکاری می‌کند. فرش دونده 1923 یک نمونه اولیه از طرح مجموعه فرش‌های دستباف CF Edition است. مجموعه‌ی CF برای پلتفرم‌های آنلاین طراحی شده است و در سال 2024 شاهد انتشار طرح‌های گره‌دار بیشتری خواهیم بود که همگی در افغانستان تولید می‌شوند.

بهترین طراحی مدرن لوکس

The Raw Earth (Stefan Heyer)
Knots Rugs Ltd | London (UK)

«زمین خام» جدیدترین مجموعه بسیار موفق همکاری هنرمندان با هنرمند آلمانی استفان هایر، است که با مهارت در دره کاتماندو نپال با استفاده از قدیمی‌ترین مهارت‌های سنتی جهان با بهترین پشم تبتی، ابریشم چینی و پنبه بافته شده است.

هایر در نقاشی‌های انتزاعی تخصص دارد. هایر در این قطعه خاص از رنگ روغن، پاستل و مداد روی بوم با رنگ‌های طبیعی استفاده کرده است که با استفاده از بیش از 40 رنگ مختلف بازسازی شده است.

هنر استفان هایر کاوشی در تاریخ است و از فرهنگ عامه، مسائل درونی و فلسفی بیگانگی عصر دیجیتال پسامدرن، طبیعت و تاریخ به طور کلی الهام گرفته‌اند.

آثار او را می توان در مجموعه‌های خصوصی در سراسر جهان یافت. آثار او در گالری‌هایی در ایالات متحده آمریکا، استرالیا، آلمان و فرانسه به نمایش گذاشته می‌شود.

بهترین طراحی انتقالی

Jeevan Manchaha
Jaipur Rugs | Jaipur (IN)

فرش “Hamare Jeevan Ki Roti” گواهی بر قدرت طراحی خلاقانه و مفاهیم هنری است. نابغه خلاق پشت این شاهکار بافنده Sundari Devi است که به طرز ماهرانه‌ای سفر پیچیده کشاورزی را به یک اثر هنری تبدیل کرده است. این طراحی فقط نوآورانه نیست. این جشن شیوه زندگی سنتی در هند است.

در حالی که این فرش با همکاری یک طراح خارجی مشهور ساخته نشده است، تخصص و مهارت Sundari Devi قابل ستایش است. او دیدگاه منحصر به فرد خود را به طراحی آورده است و آن را به یک اثر هنری واقعاً معتبر و بدیع تبدیل کرده است.

موضوع هیجان انگیز فرش، حول محور نقش کشاورزی و غذا در زندگی انسان می‌چرخد. تصویر سانداری دیوی از کشاورزان به عنوان «آندااتا» یا «خدای غذا» موضوعی است که از مرزهای فرهنگی فراتر رفته و آن را هم هیجان‌انگیز و هم از نظر احساسی جذاب می‌کند.

این طرح سرشار از جزئیات پیچیده و رنگ‌های زنده است که به وضوح ذات زندگی در مزارع هند را به تصویر می‌کشد. کیفیت این هنر دستباف استثنایی است و جنبه داستانی این طرح به فرش عمق می‌بخشد.

بهترین طرح بافت مسطح

Illuminata
Edelgrund GmbH | Hamburg (DE)

این فرش برای رویدادی به نام “ILLUMINATA” در هفته طراحی میلان در سال 2023 طراحی شد و به طور برجسته در محراب یک کلیسا به نمایش درآمد. هدف اصلی آن خلق قطعه‌ای بود که واقعاً باشکوه، از نظر بصری جذاب و شایسته‌ی قرار گرفتن در مرکز صحنه در محراب باشد.
برای انجام این کار، ما با دقت طراحی مسحورکننده‌ای ایجاد کردیم که عمدتاً انتقال‌هایی را بین سایه‌های سیاه و سفید نشان می‌داد، با نکات ظریف رنگی که به صورت استراتژیک برای تعامل با بازتاب‌های پنجره‌های شیشه‌ای رنگارنگ باشکوه قرار می‌گرفت.
همانطور که نگاه فرد بر روی فرش می‌چرخید، بخش‌های متمایز دچار تغییرات پویا در تاریکی و روشنایی شدند، که به یک تجربه بصری دراماتیک و مسحورکننده ختم شد که به طور یکپارچه با فضای مقدس کلیسا ترکیب شد.

طراح داخلی آتلیه EDELGRUND، علیرضا لطفی، وظیفه برگزاری بریف این مناسبت را بر عهده داشت و او از مفهوم جذاب ILLUMINATA رونمایی کرد.

بهترین مجموعه

Verso – Gill Thorpe x FLOOR_STORY
FLOOR_STORY | London (UK)

Verso که ماهیت خام قالیبافی را از طریق ترکیب‌بندی‌های غیرمعمول آشکار می‌کند، توسط مدیر طراحی FLOOR_STORY، گیل تورپ، طراحی شده است. قالی‌ها توسط بافندگان در افغانستان با استفاده از پشم غزنی با دست گرهزده شده است. فرش‌ها دارای خطوط لایه‌بندی و نقاشی با رنگ‌های صورتی، سبز و آبی هستند.

مجموعه فرش‌های ترکی و مراکشی با ترکیب تکنیک‌های سنتی گره‌زنی با ارجاعات بصری به پس‌زمینه شهری شرق لندن، نام خود را از « Verso » به معنای تبدیل یا تغییر یافته گرفته‌اند. این 4 طرح بر اساس الگوهای نامناسب طراحی و تفسیر شده‌اند که از پوشش‌های « manhole » به‌طور غیرمعمول قرار گرفته و بخشی از تفسیر مداوم طراح گیل تورپ از زیبایی هستند که در بی‌نظمی و عجیب بودن خط‌کشی‌های خیابانی و دیگر نمادهای شهری یافت می‌شود.

نام Verso همچنین به چگونگی نمایان شدن مهارت پشت ساخت هر فرش مربوط می‌شود و داستان سازنده و فرآیند ساخت آن را بیان می‌کند.

 بهترین داخلی

Verso – Gill Thorpe X FLOOR_STORY
FLOOR_STORY | London (UK)

مجموعه Verso در دو بخش جایزه دریافت کرده است.

جایزه پایداری

فرشی که با ردپای کربن کم تولید می‌شود یا دارای رویه‌های اخلاقی است.

Lizhnyk “Lis” (“Forest rug”)

Gushka | Hutsulshchyna (UA)

این فرش توسط برند اوکراینی GUSKA واقع در مراتع Hutsulshchyna در Carpathians در اوکراین ساخته شده است. با الهام از چیزهای ساده زندگی روزمره و طبیعت.

مجموعه( “LIS” به معنای جنگل در زبان اوکراینی) مملو از تصاویر جنگل، مسیرهای آن، خزه‌‎هایی است که سنگ‌ها را در میان کاج‌ها پوشانده اند و علف‌های خشکی که توسط تندبادها به جهات مختلف پرتاب می‌شوند.

فرش “صبح در جنگل” یکی از نکات برجسته این مجموعه است. با ترکیب تکنیک‌ها و بافت‌های مختلف، توانستیم تغییرات طبیعت، رنگ‌های آن و احساسی را که فرد هنگام صبح هنگام وارد شدن به جنگل‌نشینی به دست می‌آورد، منتقل کنیم. هدف ما برقراری ارتباط مجدد ساکنان شهر با زمین است. « صبح جنگل » به شما یاد می‌دهد که با پای برهنه راه بروید و تنفس طبیعت از پشم را حس کنید.

وقتی گوش یا نوک انگشت خود را روی آن بگذارید، احساس خواهید کرد که جهان به یکباره تغییر می‌کند. سر و صدای جهان ناپدید می‌شود و آرامش برقرار می‌شود. اینجاست که شما خود واقعی خود را کشف خواهید کرد. از میان درختان و علف‌ها رد می‌شوی و به کسی تبدیل می‌شوی که سال‌هاست در خواب بوده است. صداقت درختان، پوست درختان و خزه‌های باستانی را با تمام احساسات خود تجربه خواهید کرد.

 

منبع: آریادوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت