صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
سه شنبه, 28 فروردین, 1403

باغستان سنتی قزوین در نظام میراث جهانی ثبت شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از ثبت باغستان سنتی قزوین به عنوان پنجاه و ششمین نظام میراث کشاورزی مهم جهان (جیاس) در فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) خبر داد.

محمدحسین عطایی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: در جریان نشست گروه مشاوران علمی جیاس فائو، ۲ نظام میراثی کشاورزی باغستان سنتی قزوین به عنوان پنجمین و ششمین نظام میراث جهانی توسط این نهاد بین‌المللی معرفی و ثبت جهانی شدند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هم اکنون چهارمین کشور دنیا در تعداد ثبت جیاس است، تصریح کرد: جا دارد که از زحمات جوامع محلی، باغداران، انجمن‌ها و سازمان های مردم نهاد حوزه باغستان، مدیریت توسعه پایدار و همچنین معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی در پیگیری و به ثبت رساندن این نظام ارزشمند و خلق این دستاورد بزرگ تقدیر و تشکر کنم.

عطایی با بیان اینکه باغستان سنتی قزوین یک باغ پارک طبیعی در کشور محسوب می‌شود، گفت: این باغستان با قدمت یک هزار ساله خود با مساحتی حدود ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار باعث شده تا قزوین را به یک “باغ شهر” تبدیل کند.

به گفته این مسوول، در این باغستان محصولات متنوعی مثل انگور، بادام، گردو و زردآلود تولید می‌شود که اکنون با جهانی شدن آن علاوه بر راهیابی به بازارهای جهانی می‌تواند مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی نیز قرار بگیرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به ظرفیت بی نظیر گردشگری باغستان سنتی قزوین اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای ثبت جیاس، معرفی این باغستان سنتی به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری کشور است که امیدواریم مورد توجه بیش از پیش متولیان این حوزه باشد.

گفتنی است؛ مطالعات علمی و ثبت جهانی پنج نظام میراثی کشاورزی مهم جهانی کشاورزی ایران شامل، نظام میراثی کشاورزی مبتنی بر قنات در کاشان، زراعت سنتی زعفران مبتنی بر قنات قصبه گناباد، تولید انگور و فراورده در دره جوزان ملایر، باغات سنتی انجیر دیم استهبان و باغات سنتی گردوی تویسرکان، توسط موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهادکشاورزی انجام شده و مطالعه نظام میراثی کشاورزی باغستان سنتی قزوین، اولین پروپوزال (طرح جامع) جیاس ایران است که توسط دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) و انجمن توسعه حیات شهر قزوین تهیه شد.

بیش از سه هزار باغدار به عنوان بهره بردار در باغستان سنتی قزوین فعالیت دارند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت