صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
چهارشنبه, 9 خرداد, 1403

بازدید ۲۰ هزار گردشگر از خانه نیکدل تبریز در ایام نوروز

شهردار منطقه ۸ فرهنگی تاریخی تبریز گفت: در طول ایام تعطیلات نوروزی تعداد ۲۰ هزار گردشگر از خانه تاریخی و قدیمی نیکدل دیدن کردند.

حسین منیری فر روز یکشنبه در جمع خبرنگاران، استقبال گردشگران نوروزی از موزه های شهرداری فرهنگی تاریخی منطقه ۸ تبریز را مناسب توصیف و اضافه کرد: در نوروز امسال شهرداری منطقه با ساماندهی و زیباسازی موزه مشاغل و خانه تاریخی نیکدل تلاش کرد میزبان شایسته ای برای میهمانان نوروزی باشد.

وی موزه مشاغل تبریز را یکی دیگر از اماکن گردشگری واقع در حوزه شهرداری منطقه هشت تبریز بیان کرد و گفت: در تعطیلات نوروزی افزون بر پنج هزار نفر از این موزه دیدن کردند.

منیری فر گلکاری، برپایی سفره های هفت سین، نصب بارکد اطلاعات در اماکن گردشگری، برپایی نمایشگاه های متنوع صنایع دستی و گردشگری در اماکن تاریخی و فرهنگی منطقه هشت شهرداری را از جمله اقداماتی برشمرد که مورد توجه گرشگران نوروزی قرار گرفت.

خانه تاریخی نیکدل از جمله بناهای شاخص معماری ایرانی اسلامی تبریز به شمار می‌رود که با مساحت یکهزار و ۵۰۰ مترمربع عرصه و ۵۰۰ متر مربع اعیانــی در محله تاریخی مقصودیه پشت عمارت ساعت واقع شده است.

این خانه تاریخی مربوط به دوره قاجار بوده و در ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ به شماره‌ ۹۴۷۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

خانه نیکدل شامل ۲ حیاط اندرونی و بیرونی است که حیاط اندرونی در ضـلع جنوبی و حیاط بیرونی در ضلع شمالی بنا قرار دارد و یکی از معدود خانه‌های تبریز می باشد که مزین به هنر آینه‌کاری، نقاشی های زیبا و چشم نواز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت