صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
دوشنبه, 1 مرداد, 1403

افزایش ۶۳ درصدی سرمایه‌گذاری در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان صمت استان خبرداد؛ افزایش ۶۳ درصدی سرمایه‌گذاری در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: سال گذشته تمایل به سرمایه گذاری‌های جدید در استان ۶۳ درصد افزایش یافت که نشانگر ظرفیت های اقتصادی و تجاری استان است.

به گزارش صاحب دیوان به نقل از خبرگزاری مهر، صابر پرنیان روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۸۰ درصد سرمایه گذاری ها در استان در سال گذشته از سوی بخش خصوصی انجام شد که ظرفیت بالای این بخش در رشد و توسعه استان را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی باید نقشه راه و برنامه مناسبی برای رشد و توسعه اقتصادی در استان ارائه کند، گفت: اتاق بازرگانی، خانه صنعت، خانه معدن، انجمن‌ها و تشکل‌های مختلف متولی رشد تولید در استان هستند و دستگاه‌های متولی باید با تأمین زیرساخت‌ها در حوزه‌های برق، آب، گاز، زمین مناسب صنعتی و مواد اولیه و همچنین بهسازی و نوسازی ماشین آلات به بخش خصوصی کمک کنند.

وی افزود: سال گذشته موفقیت‌های خوبی در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت داشتیم به طوری که صدور بیش از ۲ هزار فقره جواز تأسیس ایجادی برای شروع سرمایه گذاری‌های جدید نشان دهنده علاقه مندی به سرمایه گذاری در استان نسبت به سایر استان‌ها است.

پرنیان ادامه داد: برای نخستین بار رکورد تولید تراکتور، تولید گیربکس در شرکت چرخشگر و تولید موتور در شرکت ایدم، موتوژن و محصولات شیشه شکسته شد و تولید محصولات لوازم خانگی افزایش یافت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: همچنین تدوین برنامه‌های توسعه‌ای برای ۱۰ زنجیره ارزش استان مانند قطعه سازی، فولاد و محصولات لوازم خانگی را در برنامه داریم.

پرنیان ادامه داد: سال گذشته هفت اَبرپروژه در استان افتتاح شد و امسال نیز پیگیر هستیم تا ۲۰ اَبرپروژه را به مرحله افتتاح برسانیم و همچنین ۳۰ پروژه جدید مهم را برای استان تعریف کنیم.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای ایجاد تحولی اساسی در عملکرد مبادلاتی میزهای تجاری ۱۰ کشور مهمی که با استان در ارتباط هستند، گفت: با تشکیل جلسات مختلف از صاحبان صنعت نظرخواهی می‌کنیم و اعتقاد داریم که بخش دولتی باید تسهیل گر باشد یعنی علاوه بر بسترسازی مناسب، بروکراسی اداری باید کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت