صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
پنجشنبه, 30 شهریور, 1402

افتتاح نخستین آموزشگاه صنعت چاپ در تبریز

همزمان با ۱۱ شهریور، روز گرامیداشت صنعت چاپ، نخستین آموزشگاه صنعت چاپ برای اولین بار در تبریز افتتاح شد.
به گزارش صاحب دیوان به نقل روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، سیدقاسم ناظمی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، در آیین گرامیداشت روز ملی صنعت چاپ و گشایش نخستین آموزشگاه صنعت چاپ آذربایجان شرقی، ضمن تبریک روز صنعت چاپ به تمام دست اندرکاران و پیشکسوتان این صنعت در استان گفت: امیدواریم صنعت چاپ که نوعی پیش ران جریان فرهنگ در استان است روز به روز توانمندتر شود.
وی افزود: فعالیت چاپخانه ها ایجاب می کرد که این اتفاق سال ها قبل از این می افتاد، چرا که توسعه صنعت و تکنولوژی در دنیا آنقدر رو به پیشرفت است که روش های سنتی و استاد شاگردی جواب گوی نیاز روز جامعه نیست.
ناظمی ادامه داد: درست است که امکان این حد از توسعه در قدیم الایام امکان پذیر نبود؛ اما در این شرایط جامعه، اگر مراکزی نباشد که مهارت زایی کند از تمام حوزه های فرهنگ و هنر عقب خواهیم ماند.
وی افزود: ولی وقتی فضای آموزشی باشد و فرد بعد از طی دوره هایی مدرک لازم را بگیرد، در هر جای دنیا می تواند بر اساس همان مدرک ارائه خدمات کند. اما در حال حاضر اگر بخواهیم در صنعت چاپ فردی را به کار بگیریم علاوه بر این که باید از استاد فرد مورد نظر بپرسیم باید مدتی نیز وی را به کار بگیریم تا از توانایی وی مطمئن باشیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان این که در صنعت چاپ جزو استان های اول هستیم، افزود: قدم تازه ای برمی داریم که مانند آن در کشور وجود ندارد ولی اگر هم باشد، فرصت جدیدی در فضای صنعت چاپ فراهم شده است که شایسته تقدیر و تشکر است و امیدواریم سایر فضای کسب و کار در حوزه فرهنگ این چنین اقداماتی را انجام دهند.
وی اظهار داشت: اگر نتوانیم در فضای عمومی استان به صنعت چاپ، سمت و سوی علمی و تخصصی دهیم رفته رفته شاهد تضعیف بازار و از دست دادن افراد حرفه ای در این زمینه خواهیم شد، چرا که سرمایه گذار مسیر سرمایه گذاری اش و فرد حرفه ای مسیر اشتغال خود را عوض خواهد کرد.
وی ادامه داد: نباید از فرصت هایی که می توانیم برای جوانان اشتغال فراهم کنیم چشم پوشی کنیم؛ و این در صورتی است که اتحادیه ها تعصب لازم را در حوزه فعالیت خود داشته باشند.
ناظمی اظهار داشت: اگر نتوانیم از تکنولوژی های جدید در شهر استفاده کنیم، در آن صورت باید تا ۱۰ سال آینده وسایل موجود را در موزه ها قرار دهیم.
وی ادامه داد: اگر این آموزشگاه با جدیت مدیریت شود تاثیر مثبت آن را در فضای صنعت چاپ خواهیم دید که تا پنج سال آینده متحول خواهد شد و از فعالان و سرمایه گذاران می خواهم این آموزشگاه را جدی بگیرند.
ناظمی افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز با تمام توان در خدمت صنعت چاپ و فعالان این حوزه است و قطعا از هیچ کمکی که در راستای توسعه این صنعت دریغ نخواهد کرد و ان شاالله سال آینده شاهد گشایش دانشکده صنعت چاپ و نشر در تبریز باشیم.
همچنین در این مراسم “کیان”، معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی، گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای متولی آموزش های مهارتی است و در سطح استان ۲۴ مرکز در این امر فعالیت می کنند و نیز ۵۰۰ آموزشگاه آزاد در سطح استان فعال هستند که ۳۰۰ مورد آن در تبریز است.
وی با بیان این که سیاست های دولت سوق آموزش به سمت بخش خصوصی است، تصریح کرد: در حال حاضر چهار میلیون نفر در بخش دولتی و بیش از هشت هزار نفر در بخش خصوصی آموزش می بینند؛ که نشان از توجه سازمان فنی و حرفه ای به بخش خصوصی است.
کیان افزود: جای خوشحالی است که برای اولین بار آموزشگاه صنعت چاپ در تبریز افتتاح می شود که در این حوزه بیش از ۲۰ حرفه آموزش داریم و روز به روز نیز بر این رشته ها افزوده خواهد شد. و تمام استانداردهای آموزشی در این آموزشگاه و همچنین مدارک صادر شده برای فارغ التحصیلان بین المللی خواهد بود که قابل استفاده در سراسر دنیا است.
معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه ای استان ادامه داد: تا به الان در این حوزه به روش استاد شاگردی آموزش انجام می شد ولی از حالا به بعد آموزش ها دارای انسجام و کلاسیک خواهند بود و فرد فارغ التحصیل دارای مدرک تحصیلی مربوطه خواهد شد.

پارس وی دی اس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت