صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
جمعه, 31 فروردین, 1403

آغاز مرحله جدید مرمت کلیسای هوانس مراغه

معاون میراث‌ فرهنگی مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان شرقی از آغاز مرحله جدید مرمت و ساماندهی کلیسای هوانس شهرستان مراغه خبر داد.

وحید نواداد روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در این مرحله از عملیات ساماندهی محوطه کلیسای فوق، اجرای سونداژ (تحقیق و تفحص) زیرزمین به منظور عیب‌یابی و قطع آب‌های نفوذی و زیرزمینی، مرمت کلیسا، ساخت سرویس های بهداشتی، اجرای چاه جذب، رنگ‌آمیزی کامل بخش اداری و محوطه‌سازی کلیسا در دستور کار قرار دارد.

وی اظهار کرد: برای سامان‌دهی محوطه کلیسای تاریخی هوانس نیز اقدامات جامعی در حال انجام است که از جمله آن می‌توان به اصلاح و اجرای کامل سیم کشی و داکت سیستم شبکه اینترنت، برداشت حدود نیمی از پایه‌های ساختمان اداری از قسمت بدنه در راستای عیب‌یابی آبراه‌ها، لوله کشی و تعویض آبراه‌ها، گچ کاری و نازک کاری مجدد پایه‌ها و سقف‌های ریزشی اشاره کرد.

نواداد با تاکید بر عزم میراث فرهنگی آذربایجان شرقی برای تداوم مرمت و سامان‌دهی محوطه کلیسای هوانس، گفت: این کلیسا تنها کلیسای موجود در شهر مراغه است که نام آن برگرفته از اسم یکی از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام یوحنا است که ارامنه به آن هوهانس می‌گویند.

کلیسای هوانس مقدس یا کلیسای سن هوانس یکی از کلیساهای ارامنه کاتولیک ایران که تاریخ بنای آن قرن پنجم و ۶ میلادی است و بنای اصلی بارها بر اثر عوامل مختلف تخریب شده و بنای فعلی در سال ۱۸۴۰ میلادی به ابتکار سردار سامسون خان و توسط معماران روسی و فرانسوی ساخته شد.

بنای کلیسای هوانس مراغه به صورت مستطیل شکل با نمای آجری در دوران ایلخانان ساخته شده‌ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت