یادداشت

گفتگو

گزارش

گفتگوهای بیشتر

سرداری که می‌خواست هفت ملت زیر بیرق امیرالمومنین(ع) باشد

به گزارش صاحب دیوان به نقل از ایسنا، شاید یکصد سال از جمله معروف ستارخان خطاب به "پاختیانوف" کنسول تزارها در تبریز می‌گذرد که گفت: "می‌خواهم هفت ملت زیر بیرق امیرالمومنین(ع) یا ایران باشد!"، اما این جمله کوتاه و پرمعنی هنوز هم در دل تاریخ به یادگار مانده تا عرق دینی و ملی سردار ملی را به نمایش بگذارد.

 ۲۵ آبان سالروز درگذشت "ستارخان"، دلیر مرد شجاعت‌های دوران مشروطه است که همواره نامش به شجاعت و استقامت پیوند خورده و هرچند چراغ عمرش در سال ۱۲۹۳ ه.ش خاموش شد اما همواره نام و خاطرش بر زبان‌ها می‌چرخد؛ سرداری که ایستادگی را از خانه‌اش به جریان انداخت تا ایرانمان، زیر بیرق بیگانگان نرود.

شکوه موزه شهر، مورد تحسین گردشگران خارجی است

گفتگو با سرپرست موزه شهر / شکوه موزه شهر، مورد تحسین گردشگران خارجی است
«موزه شهر» در عمارت تاریخی ساعت، اخیراً به عنوان موزه برتر کشور انتخاب شده است.
به گزارش صاحب‌ دیوان به نقل از روزنامه سرخاب، به این بهانه با  سرپرست این موزه گفتگوی ویژه‌ای داشته‌ایم. مریم رنجبران، کارشناسی مدیریت جهانگردی، حدود سه سال است که به عنوان سرپرست در این موزه فعالیت دارد.

موسيقي بايد پشتوانه فكري داشته باشد

 «همه جوانان موسیقی از امکانات یکسان برخوردار نیستند ، اگر قرار است فضایی برای فعالیت و هنرنمایی وجود داشته باشد باید همه فعالان موسیقی به صورت یکسان از آن بهره‌مند شوند. من جوانان لایق بسیاری را می‌شناسم که به حق شان نرسیده‌اند اما عده‌ای چون همیشه تریبون دارند ، توانستند خوش بدرخشند.»

یکصد سالگی فجایع روس ها در تبریز

گفتگو با کریم میمنت نژاد؛ مشروطه پژوه

اشاره: برای گفتگو درباره انقلاب مشروطیت افراد مختلفی مدنظر بود اما جهت ارائه کار متفاوت به سراغ نواده یکی از مجاهدان رشید مشروطه که اتفاقاً خود محقق و پژوهشگر تاریخ میباشد، رفتیم. کریم میمنت نژاد، محقق و پژوهشگر تاریخ که تاکنون چهار جلد کتاب به نامهای: تاریخ حکم آباد تبریز چاپ ۱۳۸۲، تاریخ شتربان تبریز چاپ در سال ۱۳۸۸، تاریخ محلات و مشاهیر تبریز چاپ ۱۳۸۹، تبریز، شکوه ایرانی چاپ ۱۳۹۰را منتشر نموده است.

کریم میمنت نژاد فرزند نوه یوسف حکم آبادی یکی از مجاهدان رشید مشروطه است که وی را روس ها دوشقه اش کردند.

معرفی کتاب

جدیدترین مطالب صاحب دیوان