یادداشت

گفتگو

گزارش

معرفی کتاب

از طبس تا مکه؛ سفرنامه همسر عمادالملک به مکه

کتاب سفرنامه همسر عمادالملک به مکه به کوشش نادر پروانه و زهرا موسیوند توسط نشر مورخان منتشر شد.

برای پی بردن به اهمیت این سفرنامه و نویسنده آن، باید به بافت و بستر اجتماعی زمان این سفر نگاهی کوتاه بیندازیم. این سفرنامه متعلق به دهۀ پایانی حکومت ناصرالدین شاه قاجار است و نویسنده آن پرورش یافته اواخر دوره محمدشاه اوایل دوره ناصری است. اگرچه آشنایی جدی ما با مظاهر تمدنی جدید در این دوره بود؛ اما جامعه با چالش های جدی در حوزه روابط اجتماعی و فرهنگی مواجه بود. زنان هنوز حق خواندن و نوشتن را نداشتند و حتی در دوره مشروطه که آزادی های فراوانی به نسبت عصر ناصری وجود داشت، به مکتب رفتن زنان همچنان مخالفان سرسختی داشت. علاوه بر نگاه سنگین اجتماعی، خانواده ها نیز با این مسائل ناآشنا بودند و از این کار جلوگیری می کردند.

قطاری که تاریخ می‌برد / سفر یک قطارباز؛ از تبریز تا زاهدان

اگر افتتاح راه‌آهن سراسری را به عنوان مبدا گسترش مهمترین وسیله حمل‌ونقل به شمار بیاوریم، درست ۹۰ سال است که شرق و غرب و شمال و جنوب ایران با مرکزیت ایستگاه راه‌آهن پایتخت به وسیله خطوط فلزی به هم پیوسته است. 

هرچند که همه ما می‌دانیم تاریخ تولد راه‌آهن در ایران حتی به استناد خط کوتاه میان ایستگاه گار در تهران تا شهرری خیلی بیشتر از این است و ایران برخلاف تصور عمومی چیزی حدود ۲۰ سال قبل‌تر از تأسیس راه‌آهن سراسری صاحب قطار شده بود. اگر باور ندارید بهتر است همراه روایتی بشوید از احسان نوروزی، نویسنده و مترجم که در سال ۱۳۹۷ کتابی را توسط نشر چشمه راهی بازار کرده است به اسم «قطارباز».

مجموعة اشعار شاعر بزرگ معاصر و ترانه‌سراي ملي زنده‌ياد جواد آذر

مجموعة اشعار شاعر بزرگ معاصر و ترانه‌سراي ملي زنده‌ياد جواد آذر (1381 هامبورگ ـ 1310تبريز) مشتمل بر غزل‌ها، قصائد، ترانه‌ها و سرودها،‌ چارپاره‌ها،‌آلبوم عكس، مقالات دوستان شاعر دربارة او،‌اشعار اخوانيه در تجليل مقام ادبي آذر در 830 صفحه به همراه يك آلبوم صوتي حاوي صداي شاعر و سخنراني محمدرضا شجريان در تكريم آذر و همچنين قطعاتي از اجراي ترانه‌هاي سرودة آذر توسط خوانندگان معنون مانند شجريان، ناظري، افتخاري طي دو لوح فشرده براي نخستين بار توسط انتشارات ايز منتشر شد.
اين اثر به اهتمام جناب آقای دکتر اصغر فردي و با مقدمه‌اي مقصل به همين قلم گردآوري شده است.

یادی از دیار یکانات

روز سه شنبه لطف دوستی ادیب شاملم گشت و کتاب « یادی از یکانات » رسید از دست محبوبی به دستم . این کتاب ارزشمند آخرین تالیف شاعر ارجمند منطقه یکانات جناب آقای میر حسینقلی ریاحی فر که در شعر « سید» تخلص می نمایند می باشد که چند روز قبل توسط نشر نباتی تبریز  در 544 صفحه به صورت زیبا منتشر گردیده است . مولف محترم علاوه از یادداشتهای شخصی و میدانی خود توانسته از 125 کتاب  و پاره ای از مطبوعات استفاده نماید که مسلماً در بهبودو جایگاه اثرشان نقش به سزایی می تواند داشته باشد .

کتاب ریشه های افتخار

به گزارش صاحب دیوان: آقای حسن کتابی نویسنده کتاب کتاب ریشه های افتخار در گفتگو با صاحب دیوان چنین می گوید:« همواره این دغدغه را در ذهن خویش داشتم که چگونه افرادی را که به بهای عمر خود سبب عزت و پیشرفت مردم و ایران اسلامی شده‌اند با وسع محدود و اندکم قدردان باشم؟ و از طرفی هم همیشه به مطالب ارزشمندی که در سینۀ این بزرگان ثبت است فکر می‌کردم که ایکاش این مطالب ارزشمند تاریخی برای آیندگان حفظ گردد. علاقه‌ای که به انسان‌های پاک‌کمش و پاک‌ضمیر داشتم سبب شد که جرقه‌ای در ذهن اینجانب زده شود و به فکر جمع‌آوری مطالب، خاطرات، آثار، تجربیات و .... بزرگانی بیفتم که سرمایه‌های معنوی جامعه هستند

یادنامه ی استاد دکتر علی پورزند منتشر شد

صاحب دیوان / رضا همراز / این یادنامه چنانکه از نامش بر می آید یادنامه ی استاد دکتر علی پورزند پزشک حاذق تبریزی می باشد که اخیراً به اهتمام دکتر محمد حریری اکبری ، توسط نشر اختر تبریز در شمارگان یک هزار نسخه منتشر گردیده است .
مرحوم دکتر علی پورزند بنا به اظهار خود در دوم مهرماه 1323 در شهر تبریز متولد و در 6/4/94 به زندگی هفتاد و یک ساله خود نقطه پایان گذاشت. در کارنامه پزشکی ایشان صدها عمل جراحی با موفقیت ثبت گردیده است .

اولین شماره مجله فرهنگی، ادبی، هنری غروب منتشر گردید

به گزارش پایگاه خبری صاحب دیوان، اولین شماره مجله فرهنگی، ادبی، هنری غروب به صاحب امتیازی و مدیر مسئولي علی حامد ایمان و همچنین سردبیری رضا همراز منتشر گردید.
تلفن مرکز پخش: 04135570160

شماره چهارم ماهنامه "هویت" درتبریز منتشر شد

به گزارش پایگاه خبری صاحب دیوان، ماهنامه تخصصی علوم انسانی، هنر و ادبیات "هویت" تبریز به سردبیری جلال شمع سوزان شماره خرداد ماه خود را تجربه می کند.
بر اساس این گزارش، نامورنامه این شماره در خصوص بهمن فرسی، نویسنده و کارگردان تئاتر و حاوی مصاحبه هایی  از اکبر زنجانپور، علی نصیریان، اسماعیل شنگله، جعفر والی، محمدرضا خاکی ، مطالبی ازحسین عبداللهی و جواد عاطفه در خصوص جهان بینی و آثار فرسی و همچنین یادداشت اختصاصی خود نویسنده است.

بیوگرافی تحلیلی "صمد بهرنگی" منتشر شد

صاحب دیوان: کتاب بیوگرافی تحلیلی "صمد بهرنگی" نوشته حسین اصل عبداللهی از مجموعه ی "یاد" منتشر شد.

به گزارش صاحب دیوان، در این کتاب که نگاهی است متفاوت به زندگی، زمانه، آثار و مرگ بحث‌برانگیز و معمایی صمد بهرنگی، مولف کوشیده است تا با نگاهی دقیق و موشکافانه صمد بهرنگی، صمد بهرنگی واقعی و حقیقی را رُخ‌نمایی کند. صمد بهرنگی، آموزگار و نویسنده‌ای که با «ماهی سیاه کوچولو» جهانی شد و با کشف جسدش در رود ارس در شهریور 1347، سال‌ها مورد بحث محافل روشنفکری و غیر روشنفکری ایران بوده و هست.

عبداللهی در خصوص این کتاب می گوید: مجموعه «یاد» به دبیری جواد عاطفه، مجموعه‌ای است صدجلدی درباره فرهنگ، هنر و ادبیات. این مجموعه با رویکردی انتقادی و تحلیلی سعی دارد تصویری دقیق و شفاف از اهالی و اصحاب فرهنگ ارائه دهد. شخصیت‌های این مجموعه که از انقلاب مشروطه تا همین دیروز را در بر می‌گیرد (در فاز اول، صد نفر و به متوفایان می‌پردازد) کسانی هستند که بر تاریخ و فرهنگ این سرزمین تأثیر گذاشته‌اند.

وی می افزاید: هدف از گردآوری این مجموعه صرفا ارائه ی زندگی نامه نیست، بلکه هدف، پرداخت و بررسی در زندگی و آثار این شخصیت ها با نگاهی متفاوت و نو است.

مولف کتاب صمد بهرنگی اظهار می کند: پیش از این دو کتاب «علی حاتمی» نوشته‌ عباس بهارلو و «احمد محمود» نوشته‌ حسین جاوید از این مجموعه منتشر شده بود.

گفتنی است، حسین اصل عبداللهی، کارشناس ارشد کارگردانی تئاتر و دانشجوی مقطع دکترای فلسفه ی هنر است که پیش از این نیز تالیف مقاله ای درباره عباش نعلبندیان(منتشر شده در کتاب مجموعه مقالات دیگران عباس نعلبندیان توسط نشر میلکان) و اجرای عمومی نمایش هایی چون، مستاجر جدید (اوژن یونسکو)، مطبخ اربابی(واصف اونگورن)، شنل(نیکلای گوگول) زندگی و دیگر هیچ (حسین اصل عبداللهی)، قهرمان (اسلاومیر مروژک) و همچنین کسب مقام اول و دوم طراحی صحنه در دوسال متوالی 93 و 94 در جشنواره تئاتر استان آذربایجان شرقی را در کارنامه خود دارد.

 

بر اساس این گزارش، حسین اصل عبداللهی همچنین درشهریورماه  سال 94 موفق شد، جایزه ی بهترین کارگردانی فیلم کوتاه جشنواره ی فیلم سانفرانسیسکو را برای فیلم کوتاه "دیوار" از آن خود کند.

رمان سمت کالسکه

معرفی رمان سمت کالسکه اثر مرتضی کربلایی لو نویسنده برجسته تبریزی

 

مرتضی کربلایی لو نویسنده تبریزی که چند سالیست در تهران به نوشتن رمان و داستان روزگار میگذراند آخرین رمان وی سمت کالسکه نام دارد .نویسنده در پشت جلد کتاب، سمت کالسکه را یک «رمان-دیوانه» خوانده است. ماجرای رمان در تبریز می­ گذرد. این اصطلاح ناشی از سبک و ساختار هنجار شکنانه رمان و نیز فضاسازی های جنون آمیزی است که نویسنده در این رمان حول شخصیتهای اصلی ایجاد کرده است. راوی دانای کل رمان آشکارا نظر به قرن نوزدهم روسیه دارد که تبریز معاصر دستخوش قهرها و لطفهایش بوده است  و از ناکامی­های معاصر تبریز در رنج است. او با کاوه، شخصیت روشنفکر رمان در صدد ویران کردن اوضاع برمی­آید اما به نتیجه نمی­ رسد. در نهایت و از مجرای داوود، دیگرشخصیت رمان، از واقع­گرایی که بازتاب ­دهنده­ چیزی جز تبریز و تلخی­‌ها و ناکامی­‌هایش نیست به اکسپرسیونیسم گذر می­ کند تا بتواند با تجسم آرزوی درونش در جهان روسیه گام بردارد و نفس بکشد. درواقع می توان گفت رمان با یادی از آمفی تئاتر ویران شده تبریز آغاز می شود و با احیای آن در آخرین صفحه رمان به پایان می رسد. آنچه در این میان بر سر شخصیت های آشفته می آید سراسر تاثیر و تاثرهای عمیق و آمیخته به  دیوانگی و ویرانی است.

سمت کالسکه
انتشارات روزنه
1394
327 صفحه
قیمت 19500 تومن

کتاب تاریخ‌ حکم‌آباد تبریز

چندسطری‌ازکتاب تاریخ‌حکم‌آبادتبریز
وجه تسمیه حکم آباد(هکماوار):
بی شک بیشتر نامهای موجود فعلی مشابهی است از اسامی حقیقی آنها که با گذشت زمان مورد تحریف لفظی و معنوی واقع شده اند این مسئله در مورد حکم آباد نیز صادق می باشد که به اختصار در این مقال دلایل انتخاب نام حکم آباد را طی سه احتمال ارایه می نماییم.
هکماوار را دهخدا در لغتنامه اش به معنی قطعه زمینی که در آن سبزی کاری کنند معنی نموده است ولی به تجزیه معنی و وجه تسمیه اش نبرداخته است آنچه را که بنده متصور هستم هکماوار از سه بخش « هو + کومه +آوار» به ترتیب به معانی خوب رد فارسی میانه و کومه به معنای خانه باغ  و آوار به عنوان نمود مکان تشکیل شده است که در کل معنای خانه باغ خوب و زیبا می دهد که در این صورت قدمت این محله از تبریز به دوران قبل از اسلام که در آن دوران فارسی میانه در میان عامه مردم رایج بود بر می گردد البته هیچ یقینی در کار نیست و تمامی این مطالب احتمالاتی است که به ذهن بنده رسیده است.

کتاب تاریخ محلات و مشاهیر تبریز «محله شتربان»

کتاب تاریخ محلات و مشاهیر تبریز «محله شتربان» دومین جلد از سری کتابهائیست که هریک به بررسی تاریخ و رجال یکی از محلات قدیمی تبریز می‌پردازد.  این جلد پژوهشی جغرافیایی، تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی از محله شتربان «دوه چی» تبریز می‌باشد.

کریم میمنت نژاد از نویسندگان این اثر در مقدمه کتاب در خصوص اهمیت و دلایل پژوهش و نگارش کتاب چنین آورده است:
«... شهر تبریز در حال گذر از دوران سنتی به دوره مدرنیته خود است و در این راه از بیشتر داشته هایش چشم می پوشد و ارتباطات اجتماعی منحصر به فرد و بافت کالبدی محله‌ای خود را که وجه تمایز جامعه شرق با دیگر ملل دنیاست، فنا می سازد و متاسفانه مجموعه‌ای تخصصی، جهت مهندسی فرهنگی جامعه با توانائی ها و اختیارات مورد نیاز  نیست که جهت دهی فرهنگی و اجتماعی زندگی مردم را بر عهده بگیرد و شاید روزی برسد که بر کرده های نابخردانه خودمان ، جز افسوس  کار دیگری از ما ساخته نخواهد بود و امروز بهترین زمان برای جمع آوری و تدوین بخشی از این ارتباطات اجتماعی و بافت کالبدی سنتی شهر تبریز است که  با نگرشی بر یادها و اندوخته های علمی و فرهنگی گذشتگان انجام پذیرد...»

معرفی کتاب

جدیدترین مطالب صاحب دیوان