یادداشت

 • مردی که خطش نفیس باشد مهدی بزاز دست‌فروش

  چهاردهم تیرماه مصادف است با چهل و چهارمین سالگرد درگذشت استاد بزرگ خوشنویسی ایران، استاد میرزا طاهر خوشنویس و نوشتار حاضر به همین بهانه تنظیم یافته...

 • حاج ابراهیم تبریزی / مجید جلیسه

    نام پدرش احمد و فعالیتش را در سال ۱۲۷۵قمری با انتشار کتاب «ديوان مجنون شاه قراجه داغي» نوشته ابوالقاسم ، مجنون بن محرم ، قراچه‌داغی و متخلص به  نباتی...

 • مطالبه فرهنگی یا بود و نبود مدیرمسئول

    مخاطبین محترم و محترمه پایگاه خبری تخصصی تاریخ و فرهنگ آذربایجان   با سلام و احترام مجدد     چند سال پیش به پیشنهاد بزرگان عرصه تاریخ و فرهنگ تبریز این سامانه برخط با رویکرد انتشار...

گفتگو

 • شکوه موزه شهر، مورد تحسین گردشگران خارجی است روزنامه سرخاب

  گفتگو با سرپرست موزه شهر / شکوه موزه شهر، مورد تحسین گردشگران خارجی است«موزه شهر» در عمارت تاریخی ساعت، اخیراً به عنوان موزه برتر کشور انتخاب شده...

 • موسيقي بايد پشتوانه فكري داشته باشد ندا فرشباف

   «همه جوانان موسیقی از امکانات یکسان برخوردار نیستند ، اگر قرار است فضایی برای فعالیت و هنرنمایی وجود داشته باشد باید همه فعالان موسیقی به صورت یکسان از آن...

 • یکصد سالگی فجایع روس ها در تبریز هفته‌نامه آذرپیام

  گفتگو با کریم میمنت نژاد؛ مشروطه پژوه اشاره: برای گفتگو درباره انقلاب مشروطیت افراد مختلفی مدنظر بود اما جهت ارائه کار متفاوت به سراغ نواده یکی از...

گزارش

ادبیات

نویسندگان کتابفروش 

 

اولین نویسنده صاحب نامی که اقدام به راه‌اندازی کتابفروشی کرد محمدعلی تربیت (۱۲۵۶-۱۳۱۸ش.) بود. او ۱۲۲ سال پیش یعنی به سال ۱۳۱۶قمری به همراه سیدحسن تقی‌زاده، میرزا سیدحسین‌خان عدالت و سیدمحمد شبستری کتابفروشی در شهر تبریز تأسیس می‌کند و نام آنرا «تربیت» می‌گذارد. 

بسیارند نویسندگان صاحب نامی که بعد از محمدعلی تربیت قدم در این راه نهادند. بزرگانی چون عبدالرحیم خلخالی (کتابفروشی کاوه)، حبیب الله آموزگار(کتابفروشی گنج دانش)، محمدتقی بهار(کتابفروشی دانشکده)، محمدحسین رکن‌زاده آدمیت (کتابفروشی آدمیت)، رحیم زهتاب‌فرد (کتابفروشی دانش)، ابراهیم گلستان (کتابفروشی روزن)، کریم و گلی امامی (کتابفروشی زمینه)، شیرین اتحادیه (کتابفروشی آزاد)، لیلی گلستان (کتابفروشی ایران) و … 

 

حرفه کتابفروشی حرفه‌ای جذاب و دوست‌داشتنی برای خیلی‌هاست حتی آنها که اهل کتاب نیستند. اما وقتی اهل کتاب باشی جذابیت این حرفه برای تو دو چندان که چه عرض کنم صدچندان است. 

اینگونه است که روزی تصمیم می‌گیری دانسته با وجود همه مصائب و مشکلات و … خودت را به شکل مازوخیستی در این عذاب شیرین غرق کنی، با اینکه خیلی به آینده‌اش خوش‌بین نیستی! 

طی چند سال اخیر داستان نویسان و مترجمان شناخته شده‌ای راه اسلاف خود را پیش گرفته و پا به عرصه حرفه کتابفروشی گذاشته‌اند.

 

یوسف علیخانی جان کتابفروشی آموت را در مرزداران راه انداخت، سرکار خانم فرشته احمدی و محمد حسینی بزرگوار به کتابفروشی چهل کلاغ را در ارگ تجاری تجریش افتتاح نمودند، حسن محمودی دوست داشتنی هم کتابفروشی ستارا را در مگامال اکباتان راه اندازی کرد وعنقریب است که سرکار خانم ضحی کاظمی نیز کتابفروشی راما را در مجتمع تجاری بزرگمهر تهران افتتاح نماید. 

متاسفانه طی حدود ۲ سالی که از افتتاح این کتابفروشی‌ها می‌گذرد، هنوز فرصت نکرده‌ام به این کتابفروشی‌ها سر بزنم و از این بابت شرمنده دوستان و بزرگواران دیده و نادیده خود هستم، اما اخبار تک تک این کتابفروشی‌ها را پیوسته دنبال می‌کنم و یقین دارم که بواسطه آگاهی این عزیزان به کتاب، و عمری که در راه کتاب صرف نموده‌اند قطعا کتابفروشی‌های خوب، حرفه‌ای و دوستداشتنی برای اهالی شهر تهران ایجاد کرده‌اند. 

دستمریزاد 

 

امیدوارم که مردم و اهل کتاب قدر این داشته‌ها و تلاش‌ها را بدانند و به سهم خود برای نگاهداشتش سهیم باشند.

 

مجید جلیسه

نامه ای منتشر نشده از زنده یاد دکتر علی اکبر ترابی

صاحب دیوان: زمانی جهت پاس داشت سالگرد ارتحال استاد محمّد علی فرزانه سرگرم تنظیم مطلبی بودم با این عنوان « نامه هایی استاد فرزانه ، نامه هایی به فرزانه » در بین این نامه ها ، نامه ای نیز از استاد دکتر علی اکبر ترابی بود که تاکنون منتشر نگردیده است . دکتر ترابی که ساعاتی پیش در سن 90 سالگی بر اثر سکته قلبی دارفانی را در زادگاهش وداع گفت جز اولین استادان در رشته جامعه شناسی بودند .

ضمن عرض تسلیت به قاطبه ادب دوستان آذربایجانی به مناسبت رحلت جامعه شناس برتر دکتر ترابی « حاللاج اوغلو » ذیلاً مکتوبی منتشر نشده از ایشان را به اتفاق می خوانیم .

درگذشت دکترترابی جامعه شناس بزرگ کشورمان

متاسفانه باخبرشدیم که استاد "دکترعلی اکبر ترابی "جامعه شناس و ادیب برجسته کشورمان با صدها کتاب و مقاله و سخنرانی با نام هنری " حلاج اوغلو" ساعتی پیش در90 سالگی چشم ازجهان فروبست.

پایگاه خبری صاحب دیوان فقدان این  چهره ی علمی و ادبی و مردمی و مترقی را به  دوستداران فرهنگ و ادبیات ایران و آذربایجان تسلیت می‌گوید.

چای / گپ / ادبیات

خالق کتاب خواندنی و ماندگار«ماهی سیاه کوچولو»
یادی از فرزندشریف تبریز در آستانه سالگرد تولد
 استاد صمد بهرنگی عزیز تولدتان مبارک !

نظامي گنجه اي، سلطان ادبیات غنایی ایران

حكيم جمال الدّين ابو محمّد الياس بن يوسف نظامي گنجه اي از استادان بزرگ و نكته سنج و از اركان شعر فارسي است. ولادت او حدود سال 530 هجري قمري در گنجه، از شهرهاي آذربايجان اتّفاق افتاد.

 كودكي، چون همگان، زاد، پير مردي چون همگان مُرد. امّا تاريخ ادبِ پارسي، نام مردي را كه به معراج شعر رفت و نماز در محراب شعر گزارد ـ بر سينة خود نگاشت و او را چون الياس پيامبر، جاودانه ساخت. 

خاقانی شروانی، شاعری دیرباب و سلطان ملک سخن

حسان العجم "حسان العجم"  افضل الدين بديل بن علي بن عثمان خاقاني شرواني، درسال 520 هجري قمري از پدري نجّار به نام علي و مادري مسيحي به كيش نسطوري كه بعداً اسلام آورده، در شهر شروان ديده به جهان گشود

حسان العجم  "حسان العجم"  افضل الدين بديل بن علي بن عثمان خاقاني شرواني، درسال 520 هجري قمري از پدري نجّار به نام علي و مادري مسيحي به كيش نسطوري كه بعداً اسلام آورده، در شهر شروان ديده به جهان گشود.عمويش كافي الدّين عمر بن عثمان مردي طبيب وفيلسوف بود و خاقاني تا بيست وپنج سالگي در كَنَف حمايت و تربيت او بود. و آن مرد عالم و دانشمند رابه نيكي ستوده و بارها از حقوق او ياد كرده است.

معرفی کتاب

جدیدترین مطالب صاحب دیوان