صاحب‌دیوان، پایـگاه خبــری و تحلیلی تاریخ و فـرهنگ ایران

پارس وی دی اس
یکشنبه, 19 آذر, 1402

توتستان‌ های ارومیه میزبان مسافران و دور همی‌های خانوادگی

توتستان های سطح شهر ارومیه در روزهای گرم تابستان میزبان مسافران و دورهمی های خانوادگی است.

باغ‌های توت شهرستان ارومیه این روز‌ها پذیرای علاقمندان به توت و باغ‌گردی است. توتستان‌های باغشهر ارومیه از قدیم زبانزد عام و خاص بودند، اما با توسعه و گسترش شهرنشینی، روز به روز از وسعت و تعداد باغ‌های توت در ارومیه کاسته شده به طوری که در حال حاضر ۲۸ هکتار باغ توت در ارومیه وجود دارد.

کار برداشت توت سفید و قرمز از این توتستان ها از اوایل خرداد ماه آغاز و به مدت دو ماه ادامه پیدا می کند.توتستان های ارومیه در این ایام میزبان مسافران و دورهمی های خانوادگی شهروندان است.

بیشتر شهروندان ارومیه برای استراحت و رفع خستگی روزانه به این توتستان ها آمده و ساعاتی را در کنار خانواده خود با خوردن توت کام خود را شیرین می کنند.

در توتستانهای ارومیه تنهاتوت عرصه نمی شود بلکه در کنار انواع مختلف توت ، دوغ و آش دوغ نیز به فروش می رسد که با استقبال گسترده شهروندان روبرو است.

مردم از توت قرمز موجود در این توتستان برای پخت مربا و همچنین مصرف روزانه خود استفاده می کنند و توت سفید توتستان ها نیز روزانه به صورت تازه خوری مصرف شده و برای خشک کردن و مصرف آن در زمستان استفاده می شود.

بیشتر توتستان های ارومیه ملک خصوصی بوده و محلی برای کسب درآمد فصلی نوجوانان و جوانان است نوجوانانی که با فروش دوغ و آش دوغ به دنبال کسب در آمد حلال هستند.

وجود ۳ توتستان در شهر ارومیه

وحدت جعفری،سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ۲۸ هکتار توتستان در آذربایجان غربی وجود دارد، تصریح کرد: باغ های توت استان عمدتا در شهرستان های ارومیه به مساحت ۱۸ هکتار و در خوی به مساحت ۷ هکتار هستند و در سایر شهرستان ها نیز به صورت حاشیه کاری و پراکنده واقع شده است.

وی با بیان اینکه امسال پیش بینی می شود  ۱۷۵ هزار تن توت از توتستان های استان برداشت شود گفت:بخشی از توت درختی استان به صورت تازه خوری مصرف می شود و مابقی نیز به صورت خشک شده مصرف می شود.

جعفری خاطر نشان کرد: از گذشته نه چندان دور این میوه به صورت خشک در سبد خشکبار مردم استان بوده و همراه بسیاری از بیماران دارای دیابت در کنار چای از این میوه استفاده کرده اند.

سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه  در حال حاضر ۳ توتستان در سطح شهر ارومیه وجود دارد، یاد آور شد: علت کاهش تعداد باغات در داخل شهر، تغییر کاربری  توتستان های داخل شهر به واحدهای مسکونی است.

وی ادامه داد: توت سفید، توت قرمز و شاه توت از انواع توت های درختی موجود در استان است که در این میان توت خوی به علت دانه درشت بودن و داشتن قند بالا در بازار از مشتریان خاصی برخوردار است.

 

منبع: ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت